هیفا گلد
هیفا گلد

جواهرات طلا بخریم یا نقره؟

در این مقاله به این مورد که جواهرات بخریم یا نقره خواهیم پرداخت، لطفا با ما همراه باشید…

بانوان همیشه سعی می کنند تا جواهراتی تهیه کنند که با آن ها بتوانند در میان جمع همچون نگینی بدرخشند. جواهرات انواع مختلفی دارند که طلا و نقره یکی از آن ها می باشد. در واقع طلا و نقره از فلزات گران بهایی هستند که در پوسته زمین یافت می شوند و از لحاظ مالی ارزش بسیاری دارند.

این دو فلز در ساخت جواهرات رقابت سختی با هم دارند و بسیاری از بانوان به هنگام خرید با سوالاتی همچون طلا بهتر است یا نقره، مواجه می شوند. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که علاقه بسیاری به جواهرات و زیور آلات دارید اما نمی دانید جواهرات خود را با کدام فلز تهیه نمایید، کافی است با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا پاسخ سوال تان را به طور کامل دریافت کنید سپس اقدام به خرید طلا و یا نقره نمایید.

فلز طلا

همانطور که چندی قبل گفتیم، یکی از فلز های گران بها در پوسته زمین فلز طلا است. شاید بسیاری از افراد ندانند که فلز طلا در واقع فلزی بسیار نرم است که به تنهایی نمی تواند مقاوم عمل کند، به همین خاطر در کار گاه های طلا و جواهر سازی به آن یک فلز مقاوم تر می افزایند تا در اثر ضربه کوچکی خورد نشود. جالب است بدانید که طلای خالص رنگ زرد و نسبتا روشنی در بر دارد اما برای آن که به زیبایی آن افزون کنند به آن فلز مس می افزایند تا رنگ آن کمی تیره تر گردد.

برای ساخت طلا های سفید به طلای خالص فلز های سفید و رنگ روشن می افزایند که البته قیمت آن ها با طلای زرد متفاوت خواهد بود و همچنین انواع مختلفی دارند. لازم به ذکر است که برای ساخت جواهرات ظریف از ترکیب فلز طلا و پالادیوم استفاده می شود و در برخی از موارد و برخی از جواهرات فلز طلا را با نیکل ترکیب می کنند تا مقاومت بیش تری داشته باشد. عیار طلا ها از یک شروع می گردد و به بیست و چهار ختم می شود که مناسب ترین عیار برای یک ایرانی طلایی با عیار 18 است.

فلز نقره

از دیگر فلز های گران بها در پوسته زمین می توان به نقره اشاره کرد. فلز نقره خالص بسیار شکننده و نرم بوده و مناسب استفاده برای زیور آلات نیست. برای ساخت جواهرات نقره از نقره سفید استفاده می نمایند تا زیور آلات مقاومت بیش تری داشته باشند. همانطور که چندی قبل برای شما شرح دادیم، از فلز مس برای تغییر رنگ طلا استفاده می شود. اما مس به همراه نقره تنها برای مقاوم سازی آن استفاده می گردد و هیچ تغییر رنگی در آن ایجاد نمی کند.

حال که با این دو فلز آشنا شدید، خصوصیات مختلف آن ها را برای شما در ادامه مقاله شرح می دهیم تا با توجه به سلایق و بودجه خود بتوانید از یکی از این دو فلز برای جواهرات تان بهره ببرید.

خصوصیات ظاهری فلز طلا و نقره

فلز طلا و نقره هر دو زیبایی های خاص خود را دارا می باشند اما تفاوت هایی هرچند اندک با یک دیگر دارند. برای مثال فلز طلا همیشه ظاهری مات و کدر تر از فلز نقره دارد. بدین منظور افرادی که از زیور آلات براق مورد پسندشان است، می توانند فلز نقره را برای جواهرات خود انتخاب کنند و همچنین کسانی که مات بودن زیور آلات بیش تر جذب شان می کند، فلز طلا برای آن ها گزینه مناسب تری می باشد.

مقاومت فلز طلا و نقره

فلز نقره با تمام زیبایی های ظاهری که در بر دارد، اما بسیار دوام و مقاومت کم تری نسبت به طلای فلز دارا می باشد. افرادی که می خواهند زیور آلات خود را به صورت روزانه و مداوم استفاده نمایند، بهتر است از طلای سفید و یا زرد برای جواهرات شان استفاده کنند تا در اثر ضربه آسیب نبیند.

نگهداری و طرز استفاده از فلز طلا و نقره

از دیگر نکاتی که در خرید طلا یا نقره باید به آن بسیار توجه شود، نحوه نگهداری از هر فلز می باشد. فلز نقره بسیار آسیب پذیر تر از فلز طلا است و باید اصولی تر نگهداری شود. برای این که نقره ای که در جواهرات شما استفاده می شود جلای خود را همیشه حفظ نماید، بهتر است آن را به صورت مرتب پلیش کنید تا رنگ آن تیره نگردد. توجه داشته باشید که تنها با پلیش کردن نقره نمی توان ظاهر آن را حفظ کرد، بلکه می بایست آن را از رطوبت و حرارت بالا دور نمود تا آسیب جدی به آن وارد نگردد.

طلای سفید و یا حتی طلای زرد نسبت به نقره به مراقبت کم تری احتیاج دارند. اما در برخی از موارد مشاهده می شود که استفاده زیاد از آن ها جلای اولیه آن ها را می گیرد و باعث نا زیبایی آن می گردد. در صورت مشاهده کدری طلای خود می توانید آن را به نزد جواهر سازان حرفه ای ببرید تا دوباره زیبایی اولیه آن را برگردانید.

با این حال، افرادی که قصد مراقبت بسیار از جواهرات خود را ندارند، به آن ها توصیه می شود تا از فلز طلا برای زیور آلات خود استفاده کنند.

قیمت و تنوع در طراحی فلز طلا و نقره

همانطور که می دانید، فلز نقره قیمت بسیار مناسب تری نسبت به فلز طلا در بر دارد و همچنین تنوع در طراحی آن به مراتب بیش تر از زیور آلات طلا است. اگر می خواهید جواهرات خود را به صورت مداوم تعویض کنید و پیرو مد باشید، به شما توصیه می کنیم تا از زیور آلاتی که در آن فلز نقره به کار رفته شده است استفاده نمایید.

در این قسمت از مقاله سعی نمودیم تا شما را با خصوصیات فلز های طلا و نقره آشنا نماییم، امیدواریم با مطالعه این مطالب بتوانید یک اکسسوری مناسب برای خود تهیه کنید و در میان جمع همچون نگینی بدرخشید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *