هیفا گلد
هیفا گلد

چگونه اجرت طلا در ساخت آن محاسبه می شود؟

همراهان همیشگی هایفا گلد در این مقاله به اینکه چگونه اجرت طلا در ساخت آن محاسبه می شود می پردازیم، لطفا با ما همراه باشید.

هزینه ای که طلا فروش و طلا ساز برای ساختن طلا و طراحی آن دریافت می کنند همان اجرت طلا می باشد. هزینه اجرت برای انواع طلا با مدل های مختلف، شکل طراحی شده، نوع تراشکاری و سنگ های قیمتی که در ساخت آن قرار گرفته متفاوت می باشد.

هزینه اجرت در قبال فروش طلا نو دریافت می شود که در کنار سود فروشنده، هزینه مالیات نیزمی باشد. پس بعد از خرید طلا نو اگر قصد فروش آن را داشتید هیچ مبلغی بابت اجرت از طرف خریدار پرداخت نمی شود.

محاسبه اجرت طلا بر مبنای قیمت طلای 18 عیارو به صورت روزانه می باشد که از این رو فروشنده با چک کردن میزان اجرت طلا و اضافه کردن به قیمت نهایی محصول به خریدار اعلام خواهد کرد.

هزینه اجرت طلا هزینه ای است که فرد به دلیل زحماتی که برای ساخت و طراحی طلا کشیده است دریافت می کند و مبلغ آن به صورت دلخواه تعیین نمی شود. معادله و نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا مطابق فاکتور هایی می باشد که از طرف صنف طلا فروشان اعلام می شود بنابراین فروشندگان نیز می بایست بر اساس همان مبالغ پیش بروند و نمی توانند مبلغ دلخواهی با کم تر یا بیش تر کردن فاکتور اعلامی بیان کنند.

از طرفی اجرت ساخت جواهر به دلیل سنگ های قیمتی به کار رفته در آن از اجرت طلا بیش تر می باشد پس در خرید طلا وجواهر حتما به این نکته دقت داشته باشید. اجرت ساخت بر روی قیمت نهایی موثر می باشد پس اگر میزان بودجه شما محدود است باید بدانید میزان اجرت دریافتی ساخت جواهر به نسبت بیش تر از میزان اجرت دریافتی ساخت طلا است.

 

تعریف اجرت ساخت طلا

در هنگام خرید طلا و جواهر به شما پیشنهاد می کنیم، از فروشنده راجب نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا و میزان آن بپرسید تا فروشندگان درمورد میزان اجرت طلا و قیمت نهایی محاسبه شده به راحتی با شما صحبت کنند.

نحوه محاسبه اجرت به 3 روش می باشد که تمامی آن ها از نظر اتحادیه تایید شده است.

 

اجرت ساخت طلا به صورت درصدی

قیمت نهایی برخی طلا ها با اجرت محاسبه شده به شکل درصدی بیان می شود. در حالت درصدی با اعلام مقدار درصد تعیین شده از روی مبلغ کل طلا و اضافه کردن آن به مبلغ نهایی فروش صورت می گیرد. برای مثال فروشنده با اعلام اجرت %20 و محاسبه این درصد از مبلغ کل طلا، و این میزان را به قیمت نهایی اضافه می کند.

طی محاسبه اجرت ساخت طلا به صورت درصدی، میزان قیمت طلا با میزان اجرت رابطه مستقیم داشته است به این صورت که کاهش قیمت طلا، اجرت کمتر و افزایش قیمت با بالا رفتن میزان اجرت نیز همراه است.

 

اجرت ساخت به صورت تومان

محاسبه اجرت ساخت طلا در یک سری از محصولات به شکل تومان می باشد که قیمت آن براساس نوع طلا، نوع کار انجام شده، تراشکاری و بازه زمانی که طول می کشد متفاوت می باشد، با این حال این نرخ در بازه 10000 تا 30000 تومان اعلام شده است. طلا فروشان برای محاسبه قیمت نهایی در این روش میزان اجرت طلا محاسبه شده را به قیمت طلا خام اضافه می کنند.

 

اجرت ساخت به صورت تومان و درصد

در این حالت محاسبه اجرت ساخت طلا به شکل ترکیبی از حالت های درصدی و تومان می باشد. برای مثال فروشنده نرخ تومان را 20000 تومان و درصد را با %10  برای محاسبه اجرت طلا استفاده می کند.

خرید طلای با اجرت یا بدون اجرت

بسیاری از افراد هنگام خرید طلا، تنها هدف سرمایه گذاری دارند و می خواهند طلا را فقط برای آینده بخرند و نگه داری کنند، پس از نظر زیبایی و نوع طراحی چندان توجهی نمی کنند. برای این دسته از افراد خرید طلا نو با محاسبه اجرت ساخت چندان گزینه مناسبی نمی باشد پس بهتر است سراغ انتخاب های دیگری مثل طلای دست دوم بروند.

با این حال تعداد زیادی از خانم ها تمایل به داشتن جدید ترین طرح ها و مدل های طلا و جواهرات دارند پس هدف آن ها سرمایه گذاری برای آینده نیست. خرید طلا مطابق بهترین مد روز با پرداخت هزینه اجرت ساخت طلا نیز همراه می باشد. پس اگر دنبال خرید طلا های مد روز می باشد بایستی تولید به روز و هزینه اجرت آن ها را نیز بپذیرید.

 

خرید طلای کم اجرت

بین طلا های دست دوم و کم اجرت تفاوتی که وجود دارد، عدم دسته دوم بودن طلا های کم اجرت می باشد چرا که این دسته از طلا ها استفاده شده نیستند. به این گروه از طلا ها به دلیل مشکلاتی که هنگام ساخت داشته اند یا مشکلاتی که در فروش خواهند داشت، اجرت کم تری نسبت به طلا نو تعلق می گیرد اما دلیل بر دست دوم بودن آن ها نمی باشد. برای آن دسته از علاقه مندان طلا و جواهرات که ظاهر آن چندان اهمیتی ندارد خرید طلا کم اجرت نیز مانند طلا دست دوم انتخاب خوبی برای سرمایه گذاری می باشد.

خرید طلاهای نگین دار

نگین های به کار رفته در طلا و جواهرات در دو دسته اتمی و بریلیان قرار می گیرند. هنگامی که طلا و جواهر نگین دار می خواهید بخرید، قیمت نگین های اتمی مطابق قیمت طلا حساب می شود. به ین صورت که با محاسبه وزن نگین ها، عدد به دست آمده را در قیمت طلای خام با مبلغ روز ضرب می کنند. نکته ای که در مورد نگین های اتمی قابل توجه است عدم محاسبه قیمت این نگین ها در هنگام فروش آن ها می باشد؛ در هنگام فروش جواهرات دارای نگین های اتمی، فروشنده نگین ها را از پایه جواهر و طلا جدا کرده سپس وزن طلا را اندازه می گیرد. پس در هنگام فروش طلای دارای نگین اتم انتظار فروختن اتم ها را نداشته باشید.

جواهرات اصولا دارای سنگ های قیمتی اصل از قبیل برلیان، الماس، زمرد، یاقوت سرخ و .. می باشند. برای خرید این دسته از جواهرات هزینه آن به شکل جداگانه حساب می شود که مطابق نوع سنگ قیمت نیز بالا و پایین می شود. برای خریدن جواهراتی با این سنگ ها باید به سراغ جواهر فروشی های معتبر و شناخته شده بازار بروید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *