هیفا گلد
هیفا گلد

نکات مهم در خرید و فروش جواهرات و طلا

امروزه بسیاری از افراد از طریق خرید و فروش طلا و جواهرات کسب درآمد می کنند و از این روش معیشت زندگی خود را تامین می نمایند.

اگر شما از کسانی هستید که به تازگی این حرفه را در پیش گرفته اید و یا می خواهید به زودی به این کار بپردازید باید بدانید که این کار هم مثل سایر شغل ها نیازمند نکات و آموزش های اولیه است تا با کمک آن بتوانید در این زمینه به خوبی پیشرفت کنید.

در این قسمت از مقاله ما به شما تمام نکاتی که می بایست از خرید و فروش طلا بدانید را آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

تفاوت جواهرات با طلا

لازم به ذکر است که بگوییم بین طلا و جواهرات تفاوت هایی وجود دارد. به بیان ساده طلا ها اجسامی هستند که از طلای خالص تهیه شده اند و هیچگونه سنگی را در آن ها به چشم نخواهید دید، اما جواهرات همان طلا هایی تلقی می شوند که در ساختارشان برای زیبا سازی هر چه بیش تر از سنگ های قیمتی و کمیاب استفاده شده است.

وجود و عدم وجود این سنگ ها مهم ترین تفاوت بین طلا و جواهرات محسوب می گردد. در جواهرات برای زیبا سازی طلا از دو سنگ اصل و اتمی استفاده می شود که به ترتیب جواهرات اصل و جواهرات اتمی نامیده می شوند.

تفاوت خرید و فروش طلا و جواهر

در فروش جواهرات سود فروشنده چیزی بین 15 تا 20 درصد است اما در فروش طلا تنها سود 8 درصدی نصیب فروشنده می شود که در برابر جواهر بسیار ناچیز می باشد.

فروشنده های طلا تنها می توانند اجرت ساخت را محاسبه کنند اما در جواهرات این اجرت تفاوت دارد، اجرت در جواهرات شامل ساخت پایه های جواهر، ارزش سنگ های استفاده شده در جواهر و دیگر هزینه ها می شود.

تنها نقطه اشتراک خرید و فروش این طلا و جواهر محاسبه شدن قیمت طلای آن ها است که به دلیل نوسانات لحظه ای باید در همان روز فروش حساب گردند.

به طور کلی فرمول فروش هر دوی آن ها بدین صورت است: قیمت به روز طلای استفاده شده+ سود فروشنده+ اجرت.

تاکید می نماییم که سود فروشنده در طلا و جواهر متغیر است و اجرت آن ها از هم تفاوت دارد.

آموزش تشخیص طلا از نقره و پلاتین

بسیاری از افراد به هنگام خرید طلا می ترسند که پلاتین و یا نقره را به جای طلا اشتباه بگیرند در حالی که به سادگی می توان آن ها را از هم تشخیص داد.

برای این که بتوانید طلا را از پلاتین و نقره تشخیص دهید کافی است که تنها به یک چیز توجه کنید، آن هم عبارت نوشته شده در کنار عیار آن ها است. برای این کار باید بدانید که همیشه در کنار عیار طلا حرف k درج شده اما در پلاتین کلمه PT مشاهده می شود و نقره نیز با یک علامت بیضی قابل تشخیص خواهد بود.

این موضوع یکی از نکات مهم خرید طلا است که اگر به آن توجه نکنید دچار خریدی اشتباه می شوید.

کدام سنگ را برای جواهرات انتخاب کنیم؟

همانطور که گفتیم سنگ های قیمتی برای زیبا سازی طلا استفاده می گردند که این سنگ ها شامل یاقوت قرمز و یاقوت کبود، الماس و زمرد می شوند. البته سنگ های دیگری وجود دارند که قیمت نسبتا پایین تری را برخوردارند و می توان از آن ها بر روی طلا استفاده نمود و آن را تبدیل به جواهرات کرد، مثل: سنگ های توپاژ و سیترین.

اگر بخواهید جواهری را انتخاب کنید که سنگ آن دارای دوام و درخشش بالایی باشد به شما پیشنهاد می دهیم تا سنگ برلیان را در نظر بگیرید اما اگر به دنبال سنگ هایی کمیاب و با کیفیت هستید یاقوت کبود و زمرد می تواند برایتان گزینه مناسبی باشد.

چند نکته درباره خرید طلا و جواهر

1: تشخیص طلای دسته دوم از طلای قفل

از نکات مهم خرید طلا می توان به شناخت طلای دسته دوم و قفل اشاره نمود. امروزه طلا های دسته دوم به عنوان طلا های قفل و کار نکرده در اختیار مشتریان قرار گرفته است بدون آن که خود مشتری از آن خبر داشته باشد.

اگر شما هم نگران چنین موضوعی هستید باید بدانید که راه چندان سختی در انتظارتان نیست. کافی است شما تنها به ظاهر طلا نگاهی بیندازید، اگر قفل و اطراف آن براقیت کمتری نسبت به دیگر قسمت های طلا داشتند باید بدانید که این طلا قبلا استفاده گردیده و دست دوم تلقی می شود.

2: مناسب ترین عیار برای طلا

ممکن است با خود فک کنید طلایی که عیار آن بسیار بالا باشد بهتر از طلایی با عیار پایین است. در پاسخ به چنین تفکراتی باید بگوییم که برای انتخاب عیار می بایست به محل زندگی توجه بسیاری داشت.

عیار طلا ها از یک شروع می گردد و به بیست و چهار ختم می شود که مناسب ترین عیار برای یک ایرانی طلایی با عیار 18 است.

3: قیمت ساخت جواهرات و طلا

همه ما می دانیم که کار های دست بسیار ارزش و قیمت بالا تری را نسبت به کار های ماشینی دارند، این موضوع در طلا ها و جواهرات نیز صدق می کند.

طلا و جواهراتی که توسط ماشین آلات تهیه و طراحی می شوند مسلما قیمت کم تری را نسبت به طلا و جواهراتی که توسط انسان ها درست می شوند و کار دست هستند در بر دارند.

معمولا افرادی که تنها برای آراستگی و زیبایی اقدام به خرید طلا می کنند ترجیح می دهند که قیمت بالایی را برای ساخت آن بپردازند اما محصولی که خریداری می کنند تک و کمیاب باشد.

4: آیا تنها طلای طلایی مرغوب است؟

تصویری که از طلا در ذهن برخی افراد وجود دارد رنگ طلایی آن است. این افراد معتقدند که تنها طلایی خوب است که شدت زردی آن زیاد باشد، اما این تفکر بسیار غلط است زیرا طلا می تواند در رنگ های مختلفی تهیه و تولید شود.

برای خرید طلا باید بدانید که اگر طلای زرد با نقره و یا پلادیوم ترکیب شود به ما طلای سفید می دهد که از نظر کیفیت با طلای زرد تفاوتی ندارد، حال اگر طلا را با ایندیم ترکیب کنیم طلایی آبی به دست خواهیم آورد.

حتی گاهی ممکن است فروشندگان قیمت طلای سفید را بسیار بیش تر از طلای زرد محاسبه نمایند، پس می توان نتیجه گرفت که در زیور آلات سفید هم طلا به کار برده می شود و این دلیلی بر تقلبی بودن آن طلا نیست.

در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با نکات مهم خرید طلا و فروش آن آشنا کنیم و خریدی آسان تر را برای شما به ارمغان آوریم.

آگهی های ویژه