هیفا گلد
هیفا گلد

با حذف مالیات، چه قدر طلا ارزان می شود؟ الان طلا بخریم یا نه؟

مدت ها پیش ابلاغیه ای با عنوان حذف مالیات بر ازش افزوده از اصل طلا، توسط حسن روحانی ابلاغ شد که باعث شد بسیاری از افراد برای محاسبه قیمت و مالیات طلا کمی دچار مشکل شوند.

ما در این مطلب قصد داریم تا در این زمینه شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید قیمت قبل و بعد از این ابلاغیه را به راحتی محاسبه کنید. علاوه بر آن، پس از مطالعه این مطلب می توانید بهترین زمان برای خرید طلا را تشخیص دهید.

برای آن که بهتر بتوانید متوجه ماجرا باشید، ما محاسبات را برای یک دستنبد به وزن 7 گرم انجام دادیم تا بتوانید از آن کمک بگیرید.

ابلاغیه در مورد اصلاحات قیمت طلا

طبق این ابلاغیه و اخبار منتشر شده در مورد آن، طلای خام دیگر شامل مالیات نمی شود و طلا فروشان تنها از راه کارمزد و اجرت قادرند تا مالیات بگیرند.

البته این اصلاحیه پیش از ابلاغ شدن، در ماده 26 قانون توسط مجلس تصویب شده بود. طبق این ابلاغیه، بخش اصلی طلای به کار برده شده در زیورآلات و مصنوعات از پرداخت مالیات معاف می باشد.

تنها مواردی که باید در ازای آن ها مالیات پرداخت کرد، اجرت ساخت و همچنین سود فروشنده می باشد.

طلا

چگونه قیمت طلای کنونی را محاسبه کنیم؟

برای آن که شما بهتر متوجه شوید، بهتر است که موضوع را کمی ساده تر بیان کنیم. پیش از هر چیز شما باید بدانید که محاسبه کردن قیمت طلا فرمول مشخصی دارد که در آن علاوه بر فی طلا، اجرت و سود، مورد دیگری به نام مالیات طلا نیز دخیل است.

میزان این مالیات 9 درصد از مجموع معیارهای دیگر می باشد، یعنی در واقع شما باید مجموع فی طلا، اجرت و سود را حساب کرده و سپس 9 درصد از آن را به عنوان مالیات در نظر بگیرید.

محاسبه قیمت یک دستبند طلای 7 گرمی

برای اینکه موضوع برای تان روشن تر شود، ما در ادامه قیمت جدید و قدیم یک دستبند 7 گرمی را برای تان محاسسبه کرده ایم:

محاسبه قیمت به شیوه قدیم

دستبندی که قرار است قیمتش را محاسبه کنیم، 7,08 گرم وزن دارد و 13 درصد همت ساخت برای آن در نظر گرفته شده است.

برای محاسبه شما باید ابتدا 13 درصد را به همراه فی طلا را حساب کنید. فی طلا معادل 10,065,000 تومان می باشد که با یک حساب و کتاب ساده، قیمت دستبند تا اینجای کار 1,204,000 تومان می شود.

برای تعیین قیمت نهایی شما باید سود و تلاش طلا فروش به میزان 7 درصد و همچنین مالیات و زحمات دولت که معادل 89 درصد است را نیز محاسبه کنید.

احتساب این موارد در قیمت طلا که در مجموع 16 درصد می شود، نشان می دهد که این دستبند 7 گرمی در نهایت قیمتی حدود 9,888,000 تومان خواهد داشت.

اگر می خواهید که خودتان هم بار دیگر آن را حساب کنید، کافیست که از فرمول زیر کمک بگیرید:

مالیات و سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + فی یک گرم طلا))

طلا

محاسبه قیمت به شیوه جدید

با توجه به این ابلاغیه جدید، 9 درصد مالیاتی که پیش از این در معیارها حساب کردیم، اکنون تنها برای اجرت و سود فروشنده حساب می شود.

برای آن که این تفاوت را بهتر درک کنید بهتر است که با اعداد و ارقام پیش برویم.

همانطور که گفتیم فی طلا معادل قیمت 1,065,000 تومان می باشد که اگر آن را به صورت خالی در وزن طلا ضرب کنیم، نتیجه برابر با 7,543,400 تومان می شود.

حال اگر قرار باشد که فی طلا به همراه 13 درصد مذکور برای طلاساز را حساب کنیم، فی معادل 1,204,000 تومان خواهد شد که با ضرب کردنش در وزن طلا به قیمت 8,524,500 می رسیم.

یعنی در واقع طلاساز حدود 981 تومان اجرت در یاقت می کند که دولت نیز 9 درصد از آن که معادل 88 هزار تومان است را به عنوان مالیات بر می دارد.

برای محاسبه قیمت نهایی شما باید سود طلا فروش که برابر با 7 درصد است را نیز حساب کنید، که با یک حساب سر انگشتی می توان گفت که مقدارش برابر 597 هزار تومان خواهد بود.

با احتساب 9 درصد از این مقدار، به رقم 54 هزار تومان می رسیم که همان مالیات طلا در سود است.

طلا

اگر تمامی این ارقام را باه جمع کنیم و در قیمت اعمال کنیم، رقم نهایی برای این دستبند معادل 9,263,205 تومان خواهد شد.

همانطور که می بینید با اجرا شدن این قانون، قیمت جدید حدود 6.7 درصد کمتر از روش قدیمی شده است که تقریبا تفاوت زیادی است.

چنانچه تصمیم دارید برای خرید طلا صبر کنید، اگر یک درصد احتمال بدهیم که این مالیات در آینده حذف شود، صبر کردن ریسک های زیادی در پی خواهد داشت.

البته شما می توانید منتظر روند بازار بمانید و در صورت ارزان شدن برای خرید اقدام کنید. اما اگر در مورد زمان خرید طلا کنجکاوید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

طلا

با احتساب این قانون، بهتر است که طلا بخریم یا دست نگه داریم؟

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که بحث ها در مورد قیمت طلا و مالیات بر ارزش افزوده آن، از سال 1366 شروع به بالا گرفتن کرده است و چیز جدیدی نیست.

با آن که در آن زمان و در بحبوحه جنگ این قانون تصویب نشد، در سال های پایانی دهه 70 نیز بار دیگر مطرح شد و در نهایت در سال 81 مورد تایید وزیران وقت قرار گرفت.

پس از وارد این طرح به مجلس، پیشنهاد مالیات به سرعت به لایحه تبدیل شده و بالاخره پس از 6 سال تلاش در سال 87 تصویب شد.

بنابراین این ابلاغیه جدید که در تیر ماه سال 1400 ابلاغ شده است، طبق گفته های رئیس اتحادیه، دست کم تا شش ماه آینده رایج نخواهد شد و فعلا مالیات طلا و قیمت آن با همان روش قدیمی محاسبه می شود.

طلا

اگر الان برای خرید طلا اقدام کنیم، متحمل ضرر می شویم؟

این یکی از سوالات مهمی است که ممکن است ذهن شما را نیز به خودش مشغول کرده باشد.

همانطور که گفتیم با توجه به وعده ها این قانون حدود 6 ماه دیگر قابل اعمال کردن خواهد بود و با توجه به پیگیری های دولت رئیسی، اگر همه چیز درست به موقع انجام شود، در دی ماه مالیات طلا و محاسبه قیمت کلی آن با روش جدید ممکن خواهد بود.

در پاسخ به این سوال که اگر الان طلا بخریم ضرر کرده ایم ؟ باید بگوییم که بهترین کار ممکن آن است که روند تغییرات قیمت طلا در پنج سال گذشته را به خوبی بررسی کرده و با پیش بینی قیمت آن در شش ماه آینده، تصمیم بگیرید.

تنها در این صورت است که می توانید نسبت به خریدتان مطمئن تر عمل کرده و در آینده پشیمان نشوید.

امیدواریم که از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. ممنون که ما را همراهی کردید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *