هیفا گلد
هیفا گلد

طلای آب شده چیست و چه ارزشی دارد؟

طلای آب شده یا همان scrap gold از دسته مواردی است که ممکن است سوالات زیادی در ذهن تان ایجاد کرده باشد.

سوالاتی از قبیل آن که طلاهای آب شده اصلا چه هستند و چه ارزشی دارند و یا اینکه آیا خریدشان به صرفه است؟ از مهم ترین سوالات ممکن هستند.

ما در این مطلب قصد داریم که پاسخ کاملی به این دسته از سوالات بدهیم، بنابراین در ادامه همراه ما باشید.

آشنایی با طلای آب شده یا Scrap Gold

اگر بخواهیم به زبان ساده برای تان بگوییم، طلای آب شده در واقع مصنوعات طلا و یا طلاهای ساخته شده ای هستند که به کارخانه های طلاسازی برگردانده شده و در نهایت ذوب می شوند تا بتوان از آن ها دوباره در چرخه تولید استفاده کرد.

بنابراین هر کالا یا محصولی که از طلا ساخته شده باشد، قابلیت آب شدن و تبدیل دوباره به طلای خام، برای بازگشت به چرخه صنعت و تولیدات را خواهد داشت.

زمانی که شما طلاهای تان را می فروشید، طلا فروش آن ها را برای آب کردن به کارخانه ارسال می کند. در واقع واژه “طلای آب شده” به خاطر آن انتخاب شده است که در این فرآیند همه طلاها از هر نوع و عیاری، باهم ذوب می شوند.

جالب است بدانید که عیار دقیق و صحیح طلاها تازه بعد از ذوب شدن مشخص می شود. طلاهای آب شده به علت آن که هنوز عیارشان مشخص نیست، از معیارهای قابل قبول برای بازار طلا نیستند.

طلای آب شده

انواع طلای آب شده

از آن جایی که بازار خرید طلای آب شده این روزها بر سر زبان ها افتاده است، بهتر است بدانید که این دسته از طلاها به طور کلی به دو نوع شمش و معمولی تقسیم می شوند:

طلای آب شده معمولی چیست؟

این دسته از طلاهای آب شده همانطور که از نام شان پیداست، حاصل ذوب شدن و آب کردن طلاهای معمولی و دست دوم هستند که عیارشان کمتر از 900 می باشد. در واقع طلای آب شده معمولی، تعیین کننده نوسان و مظنه بازار می باشد.

طلای آب شده شمش چیست؟

این دسته از طلاها که با عنوان طلای تیزآبی نیز شناخته می شوند، دارای عیار بالای 900 می باشند و در زمینه معمالات در بازار طلا رتبه دوم را دارند.

بهتر است بدانید که خرید هر مثقال طلا از این دسته معمولا 300 تا 500 تومان بالاتر از مظنه بازار خواهد بود و قیمت فروش شان نیز حدود 200 تا 300 تومان بالاتر می باشد.

این ویژگی باعث شده است تا این طلاها از بهترین گزینه ها برای معاملات در زمینه خرید و فروش به شمار روند.

طلای آب شده

شکل ظاهری طلای آب شده

اگر در مورد شکل ظاهری طلای آب شده کنجکاو شده اید، پیش از هر چیز باید بدانید که این طلاها ممکن است در هر وزن و شکلی وجود داشته باشند اما در حالت معمولی به شکل مفتول خواهند بود.

کارخانه ها و یا کارگاه هایی که ذوب کردن ویا آب کردن طلا را بر عهده دارند، انواع مصنوعات طلا و شمش ها را ذوب کرده و پس از آن آن ها را درون قالب هایی با شکل و شمایل مفتول می ریزند.

در نهایت طلاهای ذوب شده به حالت مفتول در آمده و با عیار 18 دوباره وارد چرخه تولیدات می شوند.

دلیل آن که اسکرپ گلدها معمولا به شکل مفتول عرضه می شوند آن است که طلا فروش در صورت نیاز بتواند مقدار مورد نظرش را از آن قیچی کرده و باقی آن را دست نخورده و سالم باقی بگذارد.

علاوه بر آن، آسان تر شدن حمل و نقل طلاهایی با این شکل از دیگر دلایلی است که آن ها را به شکل مفتول در می آورند.

نحوه اندازه گیری طلای آب شده

اندازه گیری طلاهای دست دوم بعد از خرید و فروش معمولا با واحد اونس تروا انجام می شود.

هر 1 اونس مساوی با 31.1 گرم می باشد و در واقع هر یک گرم طلا معدل 0.032 اونس است.

اونس معمولی نیز واحد دیگری است که برابر با 28.34 گرم می باشد. البته بد نیست بدانید که در کشور ما طلای آب شده با عیار 17، معیار قیمت گذاری طلا می باشد.

در بازار جهانی طلا، قیمت گذاری مشتقات و مصنوعات طلا از روی طلای 24 عیار و خالص انجام می سود و این در حالی است که در ایران معیار قیمت، طلای آب شده برحسب گرم می باشد.

“dwt” نیز یکی دیگر از واحدهای اندازه گیری است که در واقع شکل اختصاری عبارت pennyweight می باشد. این معیار که برای اندازه گیری طلاهای آب شده در جهان استفاده می شود، برابر با 1.555 گرم، 0.055 اونس معمولی و یا 0.05 اونس تروا است.

طلای آب شده

عیار طلای آب شده

یکی از مهم ترین فاکتورهای مورد نظر در مورد طلای آب شده، خلوص آن می باشد که میزان دقیق طلای خالص و همچنین فلزات موجود در آن را برای ما مشخص می کند.

عیار طلا در واقع همان معیاری است که خلوص طلا را مشخص می کند و بالاترین مقدار آن 24 می باشد که نشان می دهد طلای به کار رفته کاملا خالص بوده و عاری از هر گونه فلز دیگر می باشد.

برای آن که بتوانید علاوه بر عیار، درصد طلای خالص را نیز محاسبه کنید، تنها کافیست که عیار آن را تقسیم بر عدد 24 کنید.

به طور مثال انجام محاسبات گفته شده برای طلایی با عیار 14 نشان می دهد که 58.3 درصد از آن را طلای خالص تشکیل داده است.

به علت آن که در ایران طلا و جواهرات با عیار 18 ساخته می شوند، طلاهای آب شده نیز 18 عیار هستند، اما به هر حال ممکن است این میزان تفاوت هایی داشته باشد.

جالب است بدانید که اگر کارخانه ها بخواهند عیار طلای آب شده را بالاتر ببرند، از سکه هایی با عیر 22 کمک گرفته و آن ها را به همراه مصنوعات طلا ذوب می کنند.

در مقابل اگر بخواهند عیار طلا را پایین بیاورند از فلزات دیگری مانند نقره و مس استفاده خواهند کرد.

آشنایی با تفاوت های بین طلای خام با آب شده

ممکن است در ابندا فکر کنید که این دو مورد تفاوت زیادی باهم ندارد، اما حقیقت آن است که کاملا با یکدیگر فرق دارند.

طلای خام در واقع همان طلایی است که از معادن استخراج می شود و پس از گذراندن مراحل مختلف به صورت شمش های 24 عیار تهیه شده و تولیدی ها و کارخانه ها عرضه می شود.

در نقطه مقابل طلای آب شده قرار دارد که حاصل ذوب کردن طلاهای دست دوم و مصنوعات دیگر می باشد و معمولا با عیار 18 عرضه شده و در بازار معامله می شود.

آشنایی با تفاوت های بین طلای آب شده و شمش طلا

بدون شک شمش های طلا تفاوت بسایر زیادی با طلاهای آب شده دارند و از هر زاویه ای که به آن نگاه کنید، شمش های طلا با ارزش تر بوده و گران ترند.

شمش های طلا 24 عیار هستند و مقدار ناخالصی در آن ها به قدری کم است که از آن ها با عنوان طلای خام نیز یاد می شود.

این درحالی است که طلاهای آب شده 18 عیار هستند و درصد ناخالصی بیشتری دارند.

تفاوت دیگر بین این دو، مربوط به ارزش معاملاتی آن هاست. طلای آب شده تنها در ایران قابلیت خرید و فروش دارد اما شمش های طلا جهانی بوده و به صورت بین المللی قابل معامله شدن هستند.

تفاوت سوم به شکل و ظاهر این دو برمی گردد. شما باید بدانید که شمش های طلا استانداردها و ابعاد مشخصی در سطح جهانی دارند، در حالیکه طلاهای آب شده معمولا به شکل های گوناگون و در ابعاد مختلف خرید و فروش می شوند.

علاوه بر آن، شمش های طلا به علت اعتبار و ارزش تعیین شده شان، بسیار تضمین شده تر از طلاهای آب شده بوده و مورد اعتماد تر می باشند.

تفاوت دیگر بین این دو به اجرت آن ها مربوط می شود. شمش های 24 عیاری طلا که در شرکت ها تولید می شوند، دارای کارمزد مشخص و اجرت تعیین شده ای هستند که به وسیله اتحادیه طلا و جواهر در هر کشور مشخص شده است.

اما در نقطه مقابل طلاهای آب شده قرار دارند که بدون اجرت و کارمزد مشخص، به راحتی در بین مردم خرید و فروش می شوند.

طلای آب شده

طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

این سوالی است که ممکن است در زمینه خرید طلای آب شده برای تان پیش بیاید، اما به طور کلی باید گفت که نمی توان در این مورد نظر قطعی داد.

زیرا برخی افراد هستند که طلای آب شده و خرید آن را به صرفه تر دانسته و در مقابل گروهی هم هستند که خرید سکه را بهتر می دانند، بنابراین تصمیم گیرنده نهایی شما هستید.

گروه اول که خرید طلاهای آب شده را به صرفه می دانند، باور دارند نقطه قوت این دسته طلاها، نداشت اجرت و کارمزد است که باعث می شود افراد بتوانند بیشتر در زمینه قیمت صرفه جویی کنند.

علاوه بر آن، آن ها عقیده دارند که بازار طلا و سکه به شدت نوسانی است و معمولا در گیر و بند بازی های مربوط به عرضه و تقاضا می باشد، از همین رو سرمایه گذاری در این بازار از مواردی است که این گروه پیشنهادش نمی کنند.

گروه دوم که خرید سکه را به صرفه می دانند بر این باورند که بازار طلا به علت حساسیت بالا، بسیار ریسکی است و سرمایه گذاری روی طلای آب شده که اعتبار کمتری دارد، اصلا از نظر عقلانی پذیرفته نیست.

در کنار این مورد، در بازار خرید و فروش این طلاها معمولا سود جویان و متقلبان زیادی در کمین هستند که تشخیص دادن شان تقریبا ناممکن است.

در نتیجه اگر هنگام خرید طلای آب شده و یا حتی فروش آن، شخصی متحمل ضرر شود و یا گیر کلاهبرداران بیوفتد، هیچ ضمانتی برای گرفتن حقش وجود نخواهد داشت.

در واقع به علت وجود این موارد است که این دسته از افراد، خرید و فروش طلاهای آب شده را اصلا قبول ندارند و آن را پیشنهاد نمی کنند.

طلای آب شده

نحوه ارزش گذاری و تعیین قیمت طلای آب شده

در ابتدا طلا فروشان برای آنکه بتوانند عیار طلا را تشخیص دهند، به کمک قیچی های مخصوص، در حدود نیم گرم و کمتر از آن را می برند و برای بررسی به ری گیری می فرستند.

ری گیری در واقع همان آزمایشگاهی است که عیار طلا را در آن مشخص می کنند. اصطلاح دیگری که بهتر است با آن آشنا باشید، انگ زدن می باشد و به معنی حک شدن مقدار عیار طلا و کد مربوط به ری گیری آن است.

انگ هایی که در تهران حک می شود 6 رقمی می باشد و این درحالی است که در شهرستان ها 4 رقمی است.

اگر در مورد علت این تفاوت کنجکاو هستید باید بدانید که در تهران شما می توانید از اتحادیه و یا مرکز ری گیری در تماس باشید، اما در شهرستان ها شما تنها می توانید با مراکز ری گیری در ارتباط باشید.

ارزش گذاری طلای آب شده و تعیین بهای آن، به میزان خلوص و وزن نهایی آن بستگی دارد. چنانچه شما از وزنش مطلع باشید و قیمت دقیق هر واحد طلا را نیز داشته باشید، می توان به صورت حدودی ارزش طلاهای آب شده را مشخص کرد.

برای آن که بهتر متوجه شوید، با ذکر یک مثال برای تان توضیح می دهیم:

چنانچه شما 100 گرم طلا با عیار 18 دارید، حدود 75 درصد طلای خالص خواهید داشت که حاصل تقسیم 18 بر 24 می باشد.

برای آنکه بتوانید ارزش اصلی این میزان طلا را محاسبه کنید، باید این 75 گرم را در قیمت هر واحد طلا ضرب کنید.

در نتیجه این کار شما یک قیمت حدودی از طلای آب شده خواهید داشت که می تواند در زمینه خرید و فروش حسابی کمک تان کند.

البته نکته ای که باید در نظر بگیرید آن است که این قیمت معمولا برای خرید طلای آب شده صادق است و اگر شما بخواهید آن را بفروشید، به علت دست دوم بودن این قیمت چیزی حدود 20 تا 40 درصد کمتر خواهد بود.

طلای آب شده

طلای آب شده چه مزیت هایی دارد؟

زمانی که شما برای خرید طلا به طلا فروشی مراجعه می کنید، فروشنده از شما مبالغی با عنوان اجرت، مالیات، حق ضرب و.. دریافت خواهد کرد و این در حالی است که این موارد هنگام خریدن طلای آب شده برای تان محاسبه نمی شود.

پایین بودن قیمت این دسته از طلاها نیز از دیگر مواردی است که مردم را برای خرید و سرمایه گذاری در آن ترغیب کرده است.

یکی دیگر از مزیت هایی که در خصوص طلاهای آب شده وجود دارد، آن است که می توانید آن ها را به شکل های دلخواه تان بسازید. به عنوان مثال شما قادر هستید تا طرح خاصی که در ذهن تان دارید را به کارگاه مورد نظرتان توضیح داده و سپس به کمک طلاهای آب شده تان، آن را بسازید.

آیا فروختن طلاهای آب شده راحت است؟

سوال دیگری که ممکن است ذهن تان را در گیر کند، مربوط به فروختن این قبلی طلاها است اما باید بدانید که در این زمینه شما مشکلی نخواهید داشت، زیرا بسیاری از کارگاه ها و کارخانه جات مشتری آن هستند.

علت این امر همانطور هم که پیش از این گفتیم، به خاطر آن است که طلاهای آب شده از مواد ضروری و اولیه کارگاه ها برای ساخت و تولید طلا به شمار می روند.

بنابراین شما از نظر فروش نگرانی نخواهید داشت و بهتر است که برای این کار به یک فرد مطمئن و با تجربه مراجعه کنید تا احتمال هر گونه ریسک را به صفر برسانید.

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که مغازه ها و فروشنده های مختلف ممکن است که قیمت های متفاوتی را به شما ارائه دهند، بنابراین اصلا عجله نکنید و پس از مراجعه به طلافروشی های متفاوت، بهترین موردی که پول بیشتری در ازای طلا به شما می دهد را انتخاب کنید.

علاوه بر موارد بالا، طلاهای آب شده با عیار حک شده روی شان خرید و فروش می شوند، اما این در حالیست که مصنوعات طلای 18 یا 750 عیار به علت کهنه و دست و دوم بودن، با عیار 740 از شما خریداری خواهند شد.

آیا خریدن طلای آب شده باعث ضرر می شود؟

پیش از هر چیز، همانطور که گفتیم طلای آب شده به علت آن که از مواد اولیه در چزخه تولید مصنوعات طلا می باشد، ارزش خاص خودش را داراست.

این روزها به علت نوسانات بالا در زمینه ارز و طلا، بازار خرید طلاهای آب شده برای مردم حسابی داغ شده است و این در حالی است که ممکن است متوجه ضررهای موجود در این راه نباشند.

اولین نکته منفی در مورد این دسته از طلاها آن است که شما به راحتی نمی توانید کیفیتش را تشخیص دهید و این مورد به قدری حساس است که برخی اوقات خود طلا فروش ها نیز نیاز به ابزاری برای دقیق تر بررسی کردن خواهند داشت.

تشخیص دقیق عیار طلا تنها در شرایط ذوب شدن کامل در آزمایشگاه امکان پذیر است و سایر روش ها چندان مطمئن نخواهند بود.

مورد دیگری که باید مد نظر قرار دهید آن است که مصنوعات طلا همگی دارای شناسنامه های مشخص و معتبری هستند که در آن ها از کد سازنده و عیار طلا گرفته تا شهری که طلا در آن ساخته شده را نیز شامل می شود.

یعنی شما با داشتن این اطلاعات می توانید حتی سال ها بعد از خریدتان نیز پیگیری های لازم را در مورد آن انجام دهید.

اما در نقطه مقابل، طلاهای آب شده قرار دارند که هیچ گونه فاکتور یا شناسنامه ای برای شان تعیین نشده است و حتی گاهی ممکن است فروشنده ای که از آن طلا خریده اید نیز زیر حرفش بزند و آن را رد کند.

یکی دیگر از دلایلی که خرید این گونه طلاها به مردم توضیه نمی شود آن است که سودجویان بسیاری هستند که فلزات دیگر را با طلا قاطی کرده و آن را با قیمت طلای دست دوم و خالص تر به مردم می فروشند.

باید بدانید که طلاهای آب شده برای تعیین کیفیت معمولا قیچی می شوند و نو بودن ظاهرشان ملاک است، اما این معیار دقیقی برای فهمیدن کیفیت اصلی آن نمی باشد و ممکن است برای تان باعث ضرر شود.

سخن نهایی

به طور کلی طلاهای ذوب شده فارغ از آن که چه نوعی باشند، طلای آب شده نامیده می شوند که برای تبدیل شدن به طلایی با عیار دلخواه، ممکن است با طلای خالص یا فلزات دیگر ترکیب شوند.

همین امر ممکن است باعث تغییر رنگ های جزئی  در طلا شود که باید بدانید در قیمت نهایی آن تاثیر نخواهد داشت.

در نهایت امیدواریم که نکات گفته شده در این مطلب برای تان مفید بوده باشد. ممنون که همراه ما بودید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *