هیفا گلد
هیفا گلد

آیا خرید طلا و جواهرات به عنوان سرمایه به صرفه است؟

سالیان زیادی است که به خرید طلا و جواهر با اهداف مختلفی می پردازیم، که از آن ها جهت استفاده روزانه یا بالا بردن میزان سرمایه استفاده کنیم. اخیرا با ایجاد تنوع در مدل ها به دلیل زیبا تر شدن یا ظریف تر شدن آن ها بیش تر به دنبال خرید این فلز گرانبها هستیم تا در مجموعه جواهرات خود از جدید ترین مدل ها نیز داشته باشیم.

در کنار بسیاری از افراد که از طلا تنها به عنوان وسایل زینتی استفاده می کنند، هستند افرادی که با هدف سرمایه گذاری برای آینده خرید طلا را انجام می دهند. اما سوالی که اساسا ذهن علاقه مندان به طلا و جواهر را مشغول کرده است این می باشد که خرید طلا به صرفه است؟ آیا خرید طلا و جواهر می تواند نوعی سرمایه گذاری ایده آل باشد؟

نادر بودن، پیدا کردن آن به سختی، پالایش، برش و شکل دادن طلا از مواردی هستند که در قیمت گذاری طلا و جواهر موثر می باشند. در جواهرات به دلیل وجود تنوع در سنگ های قیمتی این ارزش گذاری بیش تر جلوه می کند.

برای شخصی سازی سلیقه خود در خرید جواهر می توانید با خرید پایه جواهر سنگ و نگین آن را براساس بودجه خود انتخاب کنید. منحصر به فرد بودن طلا باعث شده ارزش طلا بالا رود و تقاضای این محصول کمیاب به شدت بال و پایین شود.

به صرفه بودن خرید جواهرات، آری یا خیر

طلا وسیله ای است که با گذشت زمان ارزش خود را حفظ کرده و حتی بعضی مواقع با افزایش ارزش همراه است که با گذشت چند سال از خرید آن می توانید سود نیز کنید. اگر می خواهید پول نقدی را داشته باشید ولی در حال حاضر امکان نگه داری آن را ندارید توصیه می کنیم از خرید طلا به عنوان سرمایه استفاده کنید.

مطابق نظر اعلام شده از سوی بانک مرکزی بین المللی سرمایه گذاری با خرید طلا در دسته A دسته بندی های سرمایه گذاری ها قرار گرفته که این یعنی نوعی سرمایه گذاری خوب محسوب می شود، چرا که با گذشت زمان یا تورم از میزان ارزش آن کاسته نمی شود.

مردمی که ساکن کشور های ناحیه شرقی جهان از قبیل ایران، هند و چین می باشند تمایل خاصی به خرید طلا وجواهر دارند. در این منطقه سالیان زیادی است که به منظور کسب سود در آینده به خرید طلا به عنوان سرمایه اعتقاد دارند.

از سرمایه گذاری های پرطرفدار، بعد از املاک و مستغلات، سهام و اوراق قرضه، سرمایه گذاری روی طلا و جواهر در مرتبه سوم قرار گرفته است. از نکات مثبت خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری عدم تعلق مالیات به آن می باشد. همچنین در هر زمانی قابلیت تبدیل به پول را دارد و جا به جا کردن آن با خود در هر نقطه ای از جهان امکان پذیر است.

فقط در خرید طلا دقت داشته باشید که در زمان حباب قیمت ها به سراغ آن نروید. این دقیقا همان زمان هایی است که مردم برای خرید طلا و جواهر هجوم می برند و به خاطر بازار داغی که دارد قیمت واقعی را نمیگذارند و دارای حباب است.

تنها تفاوتی که در خرید آنلاین طلا و طلا دست دوم وجود دارد، تمیز تر و زیبا تر بودن آن از نظر کیفیت و ظاهر است. در پاسخ به یکی از مهم ترین سوالات افراد در خصوص خرید طلا دست دوم که آیا می تواند انتخاب خوبی باشد؟ باید بگوییم در افرادی که از خرید طلا به عنوان سرمایه استفاده می کنند خرید طلا دست دوم یا کم اجرت گزینه خوبی می باشد. لزوما خرید طلا و جواهر گران قیمت نشانه ارزشمند بودن آن نمی باشد.

اگر تصمیم گرفتید که برای سرمایه گذاری دست به خرید طلا بزنید، باید همه جوانب را قبل از خرید بسنجید. شما باید جواهراتی که میخرید را به دقت بررسی کنید. در مورد بعدی شناسایی طلافروشی های معتبر نیز از اصول مهم می باشد. مقدار بودجه و دارایی خود را تعیین کنید.

به دلیل میزان بالای بازده این سرمایه گذاری شما می بایست درباره بازده آن نیز تحقیق کنید. آمادگی مالی جهت مدیریت و حفظ این سرمایه گذاری از موارد مهم دیگری است که باید رعایت کنید. بر خلاف سرمایه گذاری در بانک، خرید طلا به عنوان سرمایه نوعی سرمایه گذاری فیزیکی و ملموس می باشد که شما ضمن نگه داری میتوانید از آن استفاده کنید.

همچنین بعد از در نظر گرفتن تمام جوانب و انتخاب گزینه خوبی برای خرید می بایست مکان امنی برای نگهداری این فلز گرانبها پیدا کنید که به غیر از شما کسی نتواند به آن دسترسی داشته باشد. از مهم ترین نقاط ضعف این سرمایه گذاری، خطرناک بودن نگهداری  آن در خانه به دلیل جلوگیری از دزدیده شدن آن می باشد.

 

 

 

به چه دلیل طلا و جواهر نوعی سرمایه گذاری خوب محسوب می شود؟

با ایجاد تغییراتی که در شرایط اقتصادی اتفاق می افتد و مشکلات داخلی و تورمی که ایجاد می شود هیچ تاثیری بر طلا نداشته است. خرید طلا در هر زمانی از ارزش بالایی برهوردار است و شما به عنوان سرمایه هر وقت آن را بفروشید سود کسب می کنید. همچنین با فروش طلا در زمان هایی که قیمت ها حباب دارند بسیار خوب می باشد چرا که سود بیش تری به دست می آورید.

از دلایل خوب سرمایه گذاری روی طلا و جواهر ماندگاری بالای آن فلز است که به همین دلیل هرگز خراب نشده و مثل روز اولش باقی خواهد ماند. در خیلی از خانواده ها به دلیل ماندگاری خوبی که طلا دارد، جواهرات به صورت موروثی دست به دست می چرخد و از مادربزرگ به نتیجه می رسد.

  

نکات مثبت و منفی در سرمایه گذاری جواهر

الف) نکات مثبت

به دلیل ارزش بالای این فلز در جهان، در مواقع بحرانی می توانید از آن به جای پول نقد استفاده کنید.

خرید طلا نوعی سرمایه گذاری می باشد چون علاوه بر استفاده از آن می توانید با سود فراوان به فروش برسانید.

جواهرات به دلیل این که از طلا درست شده اند زنگ نمی زنند چرا که طلا فلزی ماندگار است.

همیشه رو مد بودن طلا نیز از دیگر ویژگی هایی است که سرمایه گذاری آن ر ا متمایز می کند.

ب) نکات منفی

طلا فلزی گرانبها می باشد از این رو نگهداری آن از مشکلات زیادی برخوردار است. پس برای نگهداری آن شما ملزوم به تهیه وسیله ای مناسب یا استفاده از صندوق امانات می باشید که خب مورد دوم هزینه بردار است.

سرمایه گذاریبا خرید طلا بر خلاف انواع دیگر سرمایه گذاری ها درآمد مشخص ماهیانه ندارد و فقط با فروش این کالا ارزشمند می توانید سود کنید.

به کار بردن سنگ یا نگین در ارزش طلا و جواهر اثر منفی دارد که به نسبت طلای خام افت قیمت دارد.

با خرید طلای دست اول شما باید اجرت ساخت آن را نیز بپردازید که برای شما به صرفه نخواهد بود.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *