هیفا گلد
هیفا گلد

عقیق، خواص و کاربرد های آن

سنگ عقیق، یکی از محبوب ترین در دسته سنگ های سیلیسی کریستالی می باشد.

عقیق جز معدود سنگ های پر کاربرد در صنعت هنر است که با ظرافت تمام هنرمندان با او برخورد می کنند.

عقیق را اغلب می توان در سنگ های دگرگونی آتشفشانی یافت کرد، از این رو می توان گواهی داد که سنگ عقیق جز سنگ های نیمه کم یاب می باشد.

در حواشی کوه سبلان شما می‌ توانید این سنگ را رویت کنید. در ادامه شما را با نحوه پیدایش و خواص آن آشنا خواهیم کرد.

 

سنگ عقیق چگونه به وجود می آید

عقیق به طور کلی از رسوب مواد سیلیس آب های زیر زمین در نزدیکی حفره های آتشفشان شکل می گیرد. عقیق در لایه های متحد المرکز حفره های کوه، به شکل افقی یا رگه هایی بسیار نازک تشکیل شده است. ترکیب و نظم خاصی که عقیق ها به صورت لایه ای بر روی سنگ نقش بسته اند واقعا خیره کننده است. اطراف یا روی عقیق را، سنگ های کریستالی احاطه می کنند. که گاهی باعث گمراهی و غیر قابل تشخیص کردن، عقیق در سنگ ها می شود.

به طور کلی ، ارزش عقیق بسیار اندک است. قیمت آنها عمدتاً منعکس کننده کار و هنرمند است تا ارزش خود سنگ.

عقیق هایی با اندازه بزرگتر یا با الگوهای رنگی بسیار متمایز، ظریف یا خوش جلوع بسیار گران قیمت تر هستند. حتی قطعات یا سنگهایی که سفارشی برش خورده اند یا از  مکانهای خاصی جمع آوری شده اند، بسیار گرانتر هستند.

طیف های رنگی عقیق

سنگ عقیق به غیر از عقیق سرخی که در جای‌، جای بازار های ایران می توان یافت، رنگ های بسیار کم یاب تری هم دارد که موجب می شود شما گاهی به خطا این دستاز عقیق های رنگی را با سنگی دیگر اشتباه بگیرید.

عقیق را می توان در رنگ های زرد، قهوه ای قرمز، قرمز، سفید، خاکستری، سیاه و صورتی پیدا کرد. نا گفته نماند که رنگ سفید و خاکستری این سنگ تماما خاکستری نیست و مایل به رنگ های آبی و سفید است. که خطای دید باعث این اشتباه در تشخیص رنگ می شود. عقیق های رنگی، به دلیل ناخالص بودن ماده اصلی به وجود آمده اند که احتمال می رود شاید میزان آب در آن ها یا دخالت موادی دیگر باعث این تغییر رنگ شده است.

عقیق های رنگی اغلب در جواهرات و زیور آلات بانوان کاربرد بسیاری دارد. همچنین بعضی از افراد هم به عنوان هدیه این سنگ را در مناسبت ها یا از روی علاقه به یک دیگر هدیه می دهند. عقیق هایی که هنرمندان، با ظرافت تمام رویشان طراحی هایی کرده اند مقداری از عقیق معمولی موجود در بازار گران تر است.

بسیاری معتقدند که هر رنگ از عقیق خواص و کاربرد های جداگانه ای برای صاحبش دارد. برای مثال؛

 

عقیق سبز

 • بالا بردن سطح اعتماد به نفس شخص
 • محافظت از بدن در برابر آسیب ها و بلایا
 • تنظیم قند خون
 • مراقبت از زنان باردار در نه ماه بارداری
 • درمان اکثر بیماری هایی که مربوط به چشم است
 • درمان بیماری و مشکلاتی چون صرع، کلیه و روده، پروستات
 • محافظت و ایمن سازی بخش هایی از بدن چون ریه، کبد و مغز

 

عقیق زرد

 • پاکسازی دستگاه گوارش و تنفسی.
 • از بین برنده بدی، افزایش رزق و روزی در زندگی، جلوگیری از چشم بد.
 • بالا بردن قدرت بدنی و ایجاد هاله ای نور محافظ در اطراف شما

 

عقیق سرخ

 • درمان لک و آکنه های پوست
 • تقویت حس چشایی و رشد ناخون و مو
 • درمان استرس و اظطراب
 • از بین برنده سستی و بهبود کارکرد روده ها

 

عقیق سیاه

 • درمان 80%% بیماری های پوست صورت من جمله آکنه ها
 • تسکین درد های عفونتی و زخم های سطحی
 • بالا بردن تمرکز
 • گرما بخش وجود
 • درمان درد ستون فقرات پشت کمر

 

چگونه عقیق را تشخیص دهیم

سنگ های عقیق را در طیف و طرح های متفاوتی  می‌ بینید. در سنگ های دگرگونی، این سنگ ها به دو دسته تقسیم می‌شوند آن هایی که رگه رگه هستند و آن دسته که لایه هایی فراوان روی یک دیگر انباشته شده اند و سطح بیشتری از یک خط یا رگه را تشکیل داده اند. به دو دسته سنگ به ترتیب سنگ یمانی و سنگ لایه ای  یمانی گفته می شود، که اغلب به اشتباه به سنگ یمنی نام برده می شود.

سنگ های لایه ای یمانی چند رنگ هستند که در بازار اصل آن را رنگا رنگ یافت خواهید کرد. برخی از سنگ های تک رنگ را رنگ کرده و یا شیشه هستند که شما باید به طرح داخلی سنگ دقت کنيد.

عقیق ها را تنها می توانید در رنگ های: سیاه، سفید، آبی، قرمز، سبز، زرد، نارنجی، قهوه ای، صورتی، بنفش و خاکستری در بازار پیدا کنید.

 

تاریخچه عقیق

 

نخستین عقیق توسط یک فیلسوف یونانی در قرن سوم پیش از میلاد کشف شد.

وی نام سنگ را با الهام از نام رود خانه ای « Achates » که اولین عقیق را در آن یافت نام گذاری کرد. خواستگاه این سنگ اغلب در کشور یا شهر هایی است که آتشفشان هایی غیر فعال دارند. کشور هایی چون مکزیک یا آرژانتین. شایان ذکر است که سنگ های عقیقس که در جنوب آمریکا یافت می شوند ارزش خاصی ندارند، بیشتر این سنگ ها به رنگ خاکستری کدر می باشند که آنچنان دلبری نمی کنند.

اما عقیق هایی که در آیدار آلمان کشف شدند رنگ هایی شفاف تر و درخشانی بیشتر نسبت به عقیق های دیگر کشور ها دارند. این سنگ ها اغلب به رنگ های صورتی یا قهوه ای قرمز می باشند.

 

 

میزان درخشندگی سنگ عقیق

عقیق ها اغلب به صورت مات استخراج می شوند. جنسی همانند شیشه ای تو پر دارند که نمی توان به هنگام نگاه کردن به آن سمت دیگر سنگ را دید.

بیشتر اوقات به صورت مومی یا مات به فروش می‌ رسند.

از عقیق برای تزئین زیور آلات یا ظروف استفاده می شود. بیشتر اوقات اوستا کار ها این سنگ را به حالتی صاف یا بیضی شک و شکم دار می‌ تراشند که به درخواست مشتری یا سفارش دهنده بر رو عقیق تصویر یا نوشته ای را بسیار ماهرانه حکاکی می  کنند.

چگونگی تحلیل و پردازش عقیق

سنگ عقیق به غیر از انجام تراشکاری عملیات خاص دیگری ندارد. مگر این که شما قصد رنگ کردن آن را داشته باشید.

عقیق به سنگی رنگ پذیر است و واقعا رنگ کردنش آسان نیست، زیرا هر لحظه احتمال خورد شدن سنگ وجود دارد و تنها افراد متبحر می توانند دست به چنین عملی بزنند. عقیق های برزیلی راحت تر و آسان تر رنگ می شوند.

عقیق یک انتخاب عالی برای آویز ها و گردنبند ها است که شما می توانید آن را با تنوع بالایی به راحتی پیدا کنید و به رنگ دلخواه در بیاورید.

عقیق و دیگر نام هاي او

با توجه به خواستگاه یا محل یافت عقیق ها در هر کشور نام گذاری می شوند.

این نام ها بر اساس رنگ و ترکیب و خاصی که سنگ دارد گذاشته شده اند، که بیشتر توسط کلکسیونر ها و فروشندگان بزرگ این عرصه  صدا زده می شوند. معروف ترین و پر کاربرد ترین این نام ها fire agate، agate geode، carnelian    می باشد.

برخی از گونه های عقیق زیر مجموعه این سه نام است.

 

معروف ترین دسته های عقیق

 

عقیق های معروف که خواستار بیشتری نسبت به دیگر عقیق ها دارند عبارت اند از : عقیق جگری، عقیق لایه دار، عقیق راه راه، عقیق آتشفشانی، عقیق خزه، عقیق سلیمانی، عقیق ژئوند و عقیق کریکولا.

 

عقیق هایی نا آشنا

 

عقیق درخت، یشم عقیق، ، عقیق رنگین کمانی، عقیق مرداب، عقیق چشم انداز، عقیق پوست ماری، عقیق آب شیرین، عقیق آبی موهاوی، عقیق فیربرن، عقیق خشک، عقیق برتر دریاچه ، عقیق نوار آبی،عقیق بوتسوانا و عقیق فسیل.

 

خرافات و باور هایی درباره عقیق

یکی از قدیمی ترین سنگ های معرفی شده دنیا عقیق می باشد. در گذشته رمال ها و جادوگران برای برگزاری مراسمات و دعا نویسی از این سنگ استفاده می کردند.

دسته از مردم اعتقاد دارند که عقیق رفع بلا می کند و از شخصیه این سنگ را در نزدیکی خود نگه دارد محافظت خواهد کرد. از این رو عده ای با تکیه بر این باور ها گردنبند یا سنگ عقیق خود را هیچوقت از خود دور نمی کنند. آن ها بر این باور رسیده اند که عقیق جادویی است و سلامت جسمی حتی روحی افراد را تضمین می کند.

اما برای بهبود سرطان تنها به سنگ عقیق تکیه نکنید! امروزه روز دانش افراد بیشتر شده و شما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. این باور ها به گذشته باز می گردد که انسان ها دانش کافی یا علم بالایی نداشته اند. پس به عنوان یک فرد امروزی نگاهی قدیمی به مسائل نداشته باشید. همانطور که گفته شد بیشتر جادوگران و یا دعا نویسان از عقیق به عنوان وسیله کار استفاده می کردند.

 

چند پیشنهاد برای استفاده از عقیق

اگر قصد خرید جواهری آماده که سنگ عقیق بر روی آن سوار شده را دارید باید چند نکته را بدانید. برخی از فروشندگان برای پنهان کردن ایرادات سنگ یا طلا و جواهر به گونه ای سنگ را روی آن جاگذاری می کنند تا مشخص نباشد. همچنین تشخیص اصالت سنگ برای خریدار سخت تر خواهد شد.

بهتر است ابتدا سنگ را از محلی معتبر تهیه کنید و سپس با توجه به علایق یا سلیقه خود جواهر خود را سفارش دهید.

بسیاری از مردان شیفته انگشتر عقیق هستند که اغلب آن را بر روی نقره سوار می کنند و حس قدرت کاذبی در آن ها شکل می گیرد.

همچنین زنان می توانند از عقیق به عنوان دستبند های ظریف یا گردنبد استفاده کنند. برخی از عقیق ها با رنگ های متفاوت هم برای ساخت انگشتر بسیار مناسب هستند.

شما می توانید با تکیه بر زیبا شناسی هایتان جواهر خود را سفارش دهید که می‌تواند فانترگزی یا به ساده ترین شکل ممکن باشد.

لازم به ذکر است سنگ عقیق بر حسب اندازه به فروش برسند نه به قیراط یا وزن.  برخی از این سنگ ها سنگین وزن اما کوچکتر از یک نگین الماس می باشند.

 

نحوه نگهداری از سنگ عقیق

 

برای پاکسازی یا تمیز کردن سنگ عقیق نباید از سیم یا مسواک استفاده کرد. برس های نرم یا یک پارچه لطیف بهترین گزینه است. سعی کنید مواد شیمیایی یا اشیا تیز به سنگتان برخورد نکند زیرا در دراز مدت باعث آسیب های عمقی بر روی سنگ خواهد شد.

سعی کنید برای تمیز کردن از آب و مقداری صابون بدون سولفات استفاده کنید. این ماده را می توانید به دیگر سنگ های قیمتی یا نیمه قیمتی خود بزنید. اما توجه داشته باشید باید ملایم و آرام آلودگی ها و غبارش را بزدایید.

سعی کنید عقیق را دور از نور مستقیم آفتاب یا گرما نگه دارید.

برای نگه داری هم بهتر است سنگ های عقیق خود را با فاصله درون جعبه ای پارچه ای قرار دهید یا در میان جعبه ای بین پارچه ای نرم  بگذارید،

سعی کنید جعبه ای را انتخاب کنید که هنگام تکان خوردن سنگ های عقیق داخلش بهم نریز و با یک دیگر برخورد نکنند. البته بهتر است درون جعبه یک عدد سنگ باشد زیرا از آسیب های احتمالی هم پیشگیری خواهد شد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *