هیفا گلد
هیفا گلد

آشنایی با انواع رنگ طلا

خیلی از افراد فکر می کنند که فقط طلاها را می توانند در رنگ های سفید و زرد؛ تهیه کنند. در حالی که امروزه طلا را در انواع مختلفی از رنگ ها، می سازند و در بازار به فروش می رسانند.

رنگ طلا و جواهرات تأثیر خیلی زیادی بر خالص بودن و خالص نبودن طلا ندارند و تقریبا به اندازه طلای زرد، خالص هستند. بهتر است بدانید که طلای خالص؛ از انعطاف پذیری و نرمی بسیار زیادی برخوردار است و به تنهایی نمی توان از آن برای ساخت جواهرات، استفاده کرد.

به همین علت هم از آلیاژهای مختلفی در طلا استفاده می کنند تا آن را به شکل های مختلفی در بیاورند. گاهی اوقات نیز با بهره گرفتن از فلزهایی مانند؛ آلومینیوم، مس، نیکل و… رنگ طلا را تغییر می دهند. در ادامه مطلب همراه ما بمانید تا شما را بیشتر با انواع مختلف رنگ های طلا؛ آشنا کنیم.

 • طلای سفید

یکی از رایج ‌ترین و محبوب ترین آلیاژی که در ساخت جواهر از آن بهره می گیرند؛ طلای سفید است. در واقع جواهر سازان برای درست کردن طلای سفید؛ فلز طلا را با فلزاتی مانند نیکل یا پالادیم ترکیب می کنند.

البته بهتر است بدانید که در این ترکیب؛ یک لایه از طلای زرد نیز وجود دارد و در آخر برای این که رنگ طلا را به کلی سفید کنند، رودیوم را بر روی آن می ‌کشند تا طلا کاملا درخشنده و براق شود.

این مورد از انواع رنگ طلا؛ محبوبیت زیادی دارد و افراد زیادی از آن بهره می گیرند. معمولا برخی از افراد پوست شان به نیکل حساسیت دارد، از این رو به جای آن بیشتر از پالادیوم استفاده می کنند.

پالادیوم از نیکل مقداری گران‌ تر است اما به هیچ عنوان حساسیت و آلرژی برای افراد ایجاد نمی کند. به همین دلیل اگر از پالادیوم در طلای سفید استفاده کنند؛ نیازی به روکش رودیوم نیست چون پالادیوم یک نوع رنگ خاکستری در طلا ایجاد می کند.

طلای سفید برخی اوقات از ترکیب شدن طلا با روی، نیکل و مس؛ ساخته می شود و می توانید به سادگی مدل های بسیار زیبایی از آن را برای خود، خریداری نمایید.

 • طلای رزگلد

برای ساخت طلای رزگلد؛ به طور معمول از ترکیب فلز مس و طلا استفاده می ‌کنند. توجه داشته باشید که هر چقدر فلز مس بیشتر باشد؛ رنگ رزگلد آن بیشتر می شود و تقریبا به رنگ قرمز، تمایل پیدا می کند.

 • طلای آبی

طلای آبی نیز یکی دیگر از طلاهای پر طرفدار است که برای ساخت آن؛ طلای خالص را با ایندیوم ترکیب می کنند. در واقع برای ساخت طلای آبی؛ باید مقدار ایندیوم به کار رفته شده، بیشتر از طلا باشد.

معمولا رنگ طلا و جواهرات؛ به مواد به کار رفته در آن بستگی دارد. گاهی اوقات نیز برای ساخت طلای آبی؛ آهن یا رودیوم را با طلا ترکیب می کنند. البته بهتر است توجه داشته باشید؛ طلای آبی دوام و مقاومت خیلی زیادی نسبت به طلای زرد و سفید، ندارد.

 • طلای زرد

از جمله رایج ترین طلاهایی که در جواهر سازی از آن استفاده می کنند؛ می توان طلای زرد را نام برد. طلای زرد در واقع طلای خاص نیست و در آن فلزها و آلیاژهای دیگری هم به کار برده می شود تا درجه سختی افزایش یابد.

دقت داشته باشید که هر چقدر عیار طلا بیشتر باشد؛ میزان سختی آن کمتر است ولی خاصی بیشتری دارد و ارزشش بیشتر است. در کل می توان گفت؛ طلاهایی که ‌عیار کمتری دارند، پایدارتر و سفت تر هستند.

 • طلای طوسی

طوسی نیز یکی دیگر از انواع رنگ طلا است که از ترکیب پلادیوم و طلا؛ به وجود می آید. در واقع برای ساخت رنگ طوسی؛ باید به میزان دلخواه تان پالادیوم آن را کم یا زیاد کنید.

این ترکیب ممکن است هزینه های زیادی را از خود به جای بگذارد به همین دلیل هم برای کاهش هزینه ها؛ به جای پالادیوم می توان از ترکیبات مس، نقره و منگز، استفاده کرد.

 • طلای بنفش

طلا و جواهرسازان برای بنفش کردن رنگ طلا؛ طلای خالص، ایندیوم و آلومینیوم را با یک دیگر ترکیب می کنند. البته بهتر است بدانید؛ طلای بنفش به خاطر مواد تشکیل دهنده‌ ای که دارد، از مقاومت خیلی زیادی برخوردار نیستند و به راحتی آسیب می بینند.

به همین علت هم نسبت به طلاهای دیگر؛ فانتزی ‌تر هستند و در هر طلا فروشی پیدا نمی شوند. البته می توانید طلای بنفش مورد نظرتان را به راحتی سفارش دهید تا برای تان آن را بسازند.

 • طلای سیاه

در میان انواع رنگ طلا؛ طلای سیاه از اهمیت بیشتری برخوردار است و در هر طلا فروشی نمی توانید آن را پیدا کنید. طلای سیاه از یک لایه روکش روتنیوم برخوردار است و همین امر موجب شده است؛ استحکام آن تا حدود زیادی افزایش یابد.

طلا را با استفاده از روش‌ های مختلفی می ‌توان سیاه کرد اما رایج ترین این روش ها؛ استفاده از روکش رودیوم سیاه است که مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی هم دارد.

 • طلای سبز

طلای سبز از مخلوط شدن طلا و نقره به وجود می آید و تقریبا غیر معمول‌ تر از رنگ ‌های دیگر طلا است. بیشتر از رنگ سبز در طلا؛ برای کامل کردن طرح ها استفاده می کنند و رنگ سبز آلیاژ طلا، خیلی شدید نیست. همچنین بهتر است بدانید؛ با گذشت زمان رنگ طلای سبز پر رنگ تر می شود و زیبایی آن کمتر می شود.

عیار طلا و خالصی آن

 • طلای 10 عیار؛ دارای 10 قسمت طلای خالص و 14 قسمت فلزات دیگر
 • طلای 12 عیار؛ دارای 12 قسمت طلای خالص و 12 قسمت فلزات دیگر
 • طلای 14 عیار؛ دارای 14 قسمت طلای خالص و 10 قسمت فلزات دیگر
 • طلای 18 عیار؛ دارای 18 قسمت طلای خالص و 6 قسمت فلزات دیگر
 • طلای 24 عیار؛ طلای خالص و بدون ترکیب فلزات دیگر

همان طور که متوجه شدید؛ طلاهای رنگی از جنس طلای خالص نیستند و دارای ترکیب های دیگری نیز، هستند. از این رو بهتر است؛ پیش از خرید طلای رنگی به خوبی این مطلب را مطالعه کنید تا با انواع رنگ طلا، آشنا شوید.

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *