هیفا گلد
هیفا گلد

الماس و خواص و کاربرد های آن

در اين مقاله الماس و كاربردهاي آن را بررسي ميكنيم، لطفا با ما همراه باشيد.

الماس یکی از کریستال های شفاف در صنعت طلا و جواهر است که به عنوان یکی از سخت ترین مواد طبیعی روی کره زمین شناخته شده است.

این ماده به دو دلیل جز محبوب ترین عناصر در بین انسان ها شناخته شده است ، یکی از عوامل سختی و مقاومت آن است و دیگری انعکاس نور بالا، الماس بازتاب نور فراوانی دارد و همین باعث درخشان شدن این سنگ گرانبها شده است.

ساختار الماس

الماس از اتم های کربن ساخته شده است و هر اتم کربن با پیوند کووالانسی به چهار اتم دیگر پیوند خورده است و همین عامل ، دلیلی بر سختی و استحکام آن می باشد.

شکل الماس به صورت مکعب سه بعدی بوده است که کریستال های آن به صورت کاملا متقارن در کنار هم چیده شده است و باعث می‌ شود نور به صورت کاملا مساوی در آن پخش شده و درخشندگی زیادی ایجاد نماید.

نام الماس الهام گرفته از کلمه یونانی به نام adamas  می باشد که معنای این کلمه همان استوار بودن است.

الماس ها در سیستم cubic رشد می کند که در این سیستم موادی همچون گارنت، اسپنل، پلاتین و طلا وجود دارد.

ساختمان آن به گونه ای تشکیل شده است که بعضی از اتم ها از هم دور و بعضی دیگر به هم نزدیک هستند.

برش کاران از این ویژگی نهایت استفاده را برده اند و با شناسایی نقاطی که اتم ها از هم دور هستند و ضربه به آن قسمت باعث تکه شدن الماس می شوند.

چگونگی تشکیل الماس

مدت زمانی که برای تشکیل الماس صرف می‌شود حدود 1 تا 3 میلیارد سال است ، الماس ها در دل پوسته زمین و عمق 140 کیلومتری تشکیل می شوند ، داخل پوسته زمین دما و فشار بسیار بالا بوده و این عوامل باعث تشکیل شدن این سنگ گرانبها می شوند.

هنگامی که آتشفشان های ماگما فوران می کنند هزاران ماده و سنگ های طبیعی از دل زمین بیرون می آیند مانند دیوپسید، کالسیت، سرپنتین، لعل و غیره…

جواهر شناسان با آزمایش های ساده ای که در آن رسانایی و حرارت سنگ مورد شناسایی قرار می گیرد می توانند الماس را تشخیص دهند و از آن در زیور آلات استفاده نمایند.

یکی از عواملی که باعث شده علاقه به این ماده زیاد گردد مقاومت آن است به گونه ای که استحکام آن 140 برابر بیشتر از یاقوت کبود برآورد شده است.

بیشتر الماس هایی که در جهان یافت می شود از کشور های آفریقای مرکزی و جنوبی آمده است.

البته تولید کنندگان دیگری همچون روس، کنگو، بوتسوانا، آنگولا، نامیبیا، گینه، غنا، استرالیا، کانادا در این زمینه فعالیت می کنند و توانسته اند مقداری از الماس جهان را تولید نمایند.

در سال های اخیر چندی معدن از الماس در کشور های هند و برزیل یافت شده است.

تنوع رنگی الماس

اکثر مردم فکر می‌کنند الماس سفید است در صورتی که از رنگ های مختلفی تشکیل شده است که بیشتر آن ها به رنگ زرد و قهوه ای می باشد.

تفاوت رنگی در الماس ها به دلایل مختلفی می باشد، رنگ آبی الماس به دلیل وجود ناخالصی های بورن می باشد و رنگ طلایی و قهوه ای به دلیل ناخالصی های نیتروژنی شکل گرفته است.

الماس از رنگ های سفید، قهوه ای، طلایی، آبی، صورتی، قرمز، نارنجی، خاکستری، سیاه، سبز تشکیل شده است که هر کدام از این رنگ ها به دلیل ناخالصی ها ، پرتو افکنی و اختلال در هنگام کریستال شدن ایجاد شده اند.

رنگ های محبوب می تواند از نوع طبیعی ایجاد شود ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی توانسته اند با پرتو افشانی و دمای بالا رنگ های مرغوب الماس را ایجاد نمایند.

الماس هایی که دارای ناخالصی های فراوان هستند به صورت سیاه دیده می شوند.

الماس ها همانطور که رنگ های مختلفی دارند از نظر درخشان بودن هم متفاوت می باشند، با توجه به یافته هایی که اکنون در دست است این ماده گرانبها به دو صورت مات و درخشان وجود دارد که نوع درخشان آن برای تراش انتخاب می شوند.

سنگ الماس دارای 20 درصد جواهر درون خود است که با تراش این جواهر استخراج می شود، جواهر که درون سنگ الماس می باشد دارای شکاف هایی است که باعث ارزشمند شناخته شدن الماس می شود.

درخشندگی الماس با توجه به همین شکاف ها سنجیده می شود که الماس های بدون ترک در درجه FL و الماس هایی دارای شکاف بزرگ l3 شناخته می شوند.

فردی که درجه درخشندگی الماس را در سنجیده است و محیطی که در آن کار شده است عواملی است که در نوع درجه آن بسیار مهم است.

این شکاف ها و ترک های موجود در الماس با استفاده از شیشه پر می‌شود.

شکل های الماس

جواهر سازان در صدد این هستند که نوعی برش کاری الماس را انجام دهند که درخشندگی جواهر بیشتر شود که امروزه برش تابناک بسیار متداول تر از برش های دیگر می باشد.

برش هایی که جواهر سازان انجام می دهند باعث شکل یافتن سنگ می شود، اشکال الماس به صورت بیضی، گلابی، درخشان، مربع، بالشتکی، هشت ضلعی، مستطیل، قلبی و مدور می باشد که امروزه نوع مدور آن محبوب تر از نوع های دیگر می باشد.

نام تجاری الماس های محبوب

الماس هایی که بیشتر شناخته شده هستند به نام های الماس شامپاین، الماس قناری،  الماس کنیاک، الماس مرغوب، گرافیت، زرکون مکعبی، مویسانیت، زیرگون سفید شناخته شده اند.

و نام تجاری الماس هایی که کمتر شناخته شده هستند به نام های الماس آبی، الماس قرمز، دانبوریت، گوشنیت، الماس سیاه، الماس بورت، YAGو تیتانات استرو نسیم شناخته شده اند.

قدرت های الماس

الماس همانطور که به عنوان زینت استفاده می شود قدرت های فیزیکی زیادی را شامل می شود.

بسیاری از مردم به این موضوع معتقد هستند که الماس می تواند در برابر بیماری های طاعون و طلسم از آن ها محافظت نماید و همچنین باعث انعکاس انرژی مثبت و منفی نیز شود.

در قدیم بسیاری از سرداران سنگ الماس به خود آویزان می کردند تا با انرژی که از خود منعکس می کند باعث پیروزی آن ها شود.

همچنین بعضی از افراد می گویند الماس خاصیت آرام بخشی دارد و می تواند برای افراد که مشکلات روانی دارند مناسب باشد.

کاربرد الماس در جواهرات

الماس یکی از پر کاربرد ترین سنگ های قیمتی در ساخت جواهرات است و در بسیاری از حلقه های ازدواج و زیور آلات دیگر از این سنگ استفاده می شود.

بازار الماس با قیمتی برابر 30 میلیارد دلار نسبت به دیگر سنگ های قیمتی در بالاترین رده قرار گرفته است.

نکته مهمی که در خرید الماس باید به آن توجه داشته باشید این است که قیمت سنگ های رنگی بر اساس اندازه آن است نه وزن الماس.

طریقه نگه داری از الماس

نگه داری از الماس کار زیاد سخت و پیچیده ای نیست زیرا این سنگ ها نسبت به واکنش های شیمیایی حساس نیستند و شما می توانید با مقداری آب صابون و پارچه ای نرم سنگ های الماس را تمیز نمایید.

اما به این نکته توجه داشته باشید شکاف ها و سوراخ های ایجاد شده در سنگ الماس بسیار حساس بوده و اگر هنگام سوراخ کردن الماس قصد تمیز کردن آن را داشته باشید باید مراقبت های لازم را انجام دهید.

سنگ های الماس را در محیط های خیلی داغ نباید نگه داری کرد زیرا دمای بالا باعث ذوب شدن تراشه های الماس می شوند.

برای نگه داری از الماس در جعبه جواهرات بهتر است آن را در پارچه ای نرم پیچیده و دور از دیگر جواهرات نگه داری کنیم.

خاصیت الماس

الماس باعث افزایش انرژی می شود همچنین با خواصی که از آن خود کرده است عزت نفس و شادابی را برای ما به ارمغان می آورد.

در بعضی از منابع ذکر شده است که الماس باعث آسان نموندن زایمان در بانوان می شود.

همچنین این سنگ پر قدرت در سلامتی کلیه و مثانه، معده و روده بسیار تاثیر دارد.

کاربرد الماس در صنعت

سنگ هایی که دارای ناخالصی هستند به رنگ سیاه دیده می شوند ، از این سنگ ها در جواهر سازی نمی توان استفاده نمود اما در صنعت کاربرد بسیاری دارد.

این الماس ها در صنعت هایی همچون برش، حفاری، ابزار های تراش و پولیش کاربرد بسیاری دارد.

آیا برلیان همان الماس است؟

بعضی از افراد بر این باورند که برلیان نوعی سنگ قیمتی و تزیینی است و الماس نوعی دیگر، در صورتی که این تفکر بسیار اشتباه است و برلیان واژه ای است برای تراش سنگ های الماس.

در اصل برلیان نوعی تراش است که به روی الماس صورت می گیرد و باعث می شود شکل الماس به گونه ای شود که بازتاب نور بیشتر شود و درخشندگی دو چندانی ایجاد کند.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *