هیفا گلد

طلا چیست؟

مقالات مرتبط با طلا

1 جولای 2021 264 بازدید
هیفا گلد

طلا چیست؟

طلا یک فلز بسیار ارزشمند در بین بقیه فلزها می باشد که با رنگ متفاوت خود و خاصیت انبساط بالا، به یکی از پر کاربردترین فلزها تبدیل شده است. طلا، علاوه بر این که از نظر انبساطی، نکات مثبت بسیار زیادی دارد، به عنوان یک فلز برای انواع زینت آلات هم استفاده می شود که امروزه می توان انواع طلا را در بازارها مشاهده کرد.

همچنین، فلز طلا، از نظر حرارتی، مثل فولاد یا بقیه فلزها نیست و به راحتی می توان آن ها را با شعله های گاز ضعیف تری مثل، گازهای شهری و… ذوب کرد. البته باید به این مورد هم توجه داشت که طلا همان طور که مزایا و خواص بسیار زیادی دارد، اما نکات منفی هم دارد که یکی از آن ها رسانایی کمتر می باشد.

اگر به نقره، مس یا حتی آهنگ از نظر رسانایی و الکتریسته توجه کنید، به خوبی می توانید شاهد باشید که سرعت رسانایی چقدر در این فلزات زیاد است و الکتریسته را سریع تر جا به جا می کنند. نکته منفی در مورد فلز طلا این است که نمی تواند همانند بقیه فلز ها جریان رسانایی را به سرعت انجام دهد و از این رو می توان گفت که انواع طلا، رسانایی کمتری نسبت به بقیه فلز ها دارد.

 

همان طور که همه می دانیم طلا جزو فلزهای گران قیمت و زینتی است که به راحتی حل نمی شود. در اصل این فلز هم در مقابل هوا و هم اسید ها و رطوبت، مقاومت بسیار زیادتری نسبت به بقیه فلزها دارد و همین موضوع سبب شده تا از این فلز برای ساخت انواع زیور آلات، استفاده کنند. به عنوان مثال تا کنون، شما طلایی را مشاهده کرده اید که زنگ بزند؟ قطعا خیر چون همان طور که گفتیم طلا از مقاومت زیادی برخوردار است.

 

البته این موارد به این معنی نیست که طلا اصلا آسیب نمی بیند، فلز طلا تنها با تیزاب سلطانی دچار تغییرات می شود که این تغییرات به دلیل رخ دادن اتفاق های شیمایی بین مولکول های فلز طلا و تیزاب سلطانی می باشد.

همچنین جالب است بدانید انواع طلا، به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارد، به صورت آلیاژ در بازار ارائه می شود و همین آلیاژ ها هم سبب تغییر رنگ طلا می شوند‌ در اصل طلا رنگ زردی دارد و زمانی که به یک آلیاژ تبدیل می شود، به رنگ های قرمز و… در می آید. معمولا هم آلیاژ های معمولی که در ساخت طلای قرمز رنگ استفاده می شوند، نقره و مس می باشند.

طلا چگونه شناخته شد؟

از زمان قدیم، شاهد محبوبیت طلا در بین مردم بوده ایم که حتی در برخی از عکس های بسیار قدیم که مرتبط به قرون وسطی بوده اند، انواع زیورآلات طلا، بر روی مچ ها و گردن مردان و زنان مشاهده می شود. از این رو می توان گفت که پیدایش و شناخت طلا، به سال های حتی قبل از قرون وسطی باز می گردد و این فلز گران بها و گران قیمت، از قدیم تا کنون وجود داشته است.

در کل فلز طلا از همان ابتدا، جزو فلزهای گران قیمت محسوب می شد، این موضوع را می توان از جایی تشخیص داد که اشراف زاده ها از طلا برای زینت خود استفاه می کردند و رده های پایین تر که اشرافی نبودند، از نقره یا مس برای زینت خود استفاده می کردند. اگر به فیلم های قدیمی نگاهی بیاندازید، متوجه می شوید که هر کسی قادر به خرید طلا نبود و یک سکه طلا، ارزش بسیاری برای مردم داشت.

طلا چه خاصیت هایی دارد؟

اگر بخواهیم به خاصیت های طلا نگاهی بیاندازیم، می توان لیست بلند بالایی را در این باره ارائه داد. اما اگر بخواهیم به طور ساده تر خلاصه ای از این خواص را برایتان شرح دهیم، می توان گفت که طلا، یک فلز ضد حساسیت است که تغییر رنگ نمی دهد.

همچنین علاوه بر مزایا خوبی که برای پوست افراد دارد، می توان گفت طلا به عنوان یک سرمایه هم محسوب می شود و به دلیل قیمت زیاد در بازار و مقاومت خوب آن در سال های زیاد، اکثر افراد از این فلز، به عنوان پس انداز هم استفاده می کنند.

برای خرید طلا باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای خرید طلا، نکاتی را باید رعایت کرد تا فرد بتواند یک طلای مرغوب تهیه کند. برخی از این نکات عبارت اند از:

آشنایی با خلوص طلا

همیشه طلاها بر اساس خلوص دسته بندی می شوند و ارزش آن ها طبق این خلوص، مشخص می شود. به زبان ساده می توان گفت یک طلای واقعی ۲۴ عیار است که هرچه این عیار ها بیشتر باشد، قیمت و ارزش طلا هم بیشتر است.

البته طلا با خلوص ها و عیار کمتر هم در بازار موجود است که ۱۸ عیار نمونه ای بارز از این مثال می باشد. اما اگر فردی به دنبال طلای مرغوب و ۱۰۰% خالص می باشد، می تواند از طلاهای ۲۴ عیار استفاده کند.

دقت نمودن به عیار طلا

در مبحث بالا، به عیار طلا اشاره ای کوتاه کردیم. معمولا عیار، نکته ای است که تمامی افراد برای خرید طلا به آن توجه می کنند. هرچه عیار طلا بالاتر باشد، قطعا درصد خالصی طلا هم بیشتر است و قیمت آن هم نسبتا گران تر است.

معمولا اکثر سعی می کنند که از طلای ۲۴ عیار استفاده کنند، زیرا طلای ۲۴ عیار، برای افرادی که حساسیت های پوستی دارند خیلی خوب نیست و اگر بخواهیم به نکات دیگر توجه کنیم، می توان گفت که طلای ۲۴ عیار نرم تر از بقیه عیارها است. از این رو می توان گفت در ساخت طلای ۱۸ عیار، از آلیاژ کمتری استفاده شده و افراد با انواع حساسیت های پوستی، باید از طلای ۱۸ عیار استفاده کنند.

دقت نمودن به جلا و آبکاری های طلا

اگر به تاریخچه طلا نگاهی بیاندازید، متوجه می شوید که از‌ زمانی که طلا پدید آمد تا کنون، افراد مشتاق این فلز با ارزش، به جلاها و آبکاری ها طلا نیز توجه کافی را نشان می دادند و می توان گفت به نوعی موًوع مهمی در مبحث خرید و شناخت طلا می باشد. آبکاری طلا، در واقع به روپوشی از طلا گفته می شود که بر روی بقیه فلزات قرار می گیرد.

زمانی که یک فلز را درون طلاهای آبشده فرو می کنند و طی واکنش های شیمایی، ورقه های طلا به این فلز می چسبند و رنگ زرد طلا را به خود می گیرند، فلز با طلا آبکاری می شود و قیمت آن به دلیل روکش طلا، افزایش می یابد. همچنین طلاهای اصل و بدون ترکیب با مواد دیگر، زرد رنگ هستند، یا ساده تر می توان گفت در اصل سنگ های طلایی که از معدن هم خارج می شوند زرد است.

اما امروزه می توان شاهد طلاهای رنگی دیگر مثل سفید، صورتی و.. بود. این طلاها با مواد دیگر ترکیب می شوند و تغییر رنگ می دهند که از لحاط قیمت، کمی از طلای زرد رنگ گران تر هستند. طلای سفید که همیشه بعد از طلای زرد مورد استفاده قرار می گیرد، با نیکل و پالادیوم ساخته و ترکیب می شوند.

طلای صورتی هم با مس و طلای سبز رنگ که به ندرت در حین خرید طلا آن را می توان مشاهده کرد، با نقره ترکیب می شوند و طی واکنش های شیمایی تغییر رنگ می دهند. اگر بخواهیم این سه نوع طلا را از نظر قیمت مقایسه کنیم، می‌ توان گفت طلای سبز رنگ به دلیل این که با فلز گران طلا و فلز دیگری که از نظر قیمتی هم نسبتا بالا است، یعنی نقره ترکیب می شود، قیمت زیادتری نسبت به بقیه مدل های خود دارد.

اصل بودن گارانتی و ضمانت طلا

نکته مهم دیگری که در خصوص خرید طلا وجود دارد، دقت نمودن به گارانتی و ضمانت طلا است. یعنی اگر شما طلایی را خریداری کنید که از این دو مورد محروم باشد، در واقع طلای شما هیچ ارزشی ندارد.

همیشه در حین خریدن طلا به اصل بودن ضمانت یا گارانتی آن مطمئن شوید و بعد طلا را خریداری کنید. این ضمانت و گارانتی می تواند در قالب فاکتور فروش هم ظاهر شود که به نوعی شناسنامه طلا محسوب می شوند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *