هیفا گلد
هیفا گلد

آلیاژها و فرمول ساخت جواهرات طلا

در این مقاله در مورد آلیاژها و فرمول ساخت جواهرات طلا خواهیم پرداخت، لطفا با ما هراه باشید.

طلای زرد یا طلای سفید اصطلاحات رایجی هستند که مسلما همه، بارها و بارها آن را شنیده اند. اما وقتی که از این رنگ ها یا سایر رنگ ها نام می بریم، واقعا منظور ما چیست؟

طلای صد درصد خالص به قدری نرم است که امکان استفاده از آن در ساخت جواهرات وجود ندارد. راه حل مورد استفاده طلاسازان و جواهر سازان برای حل مشکل نرم بودن طلا، استفاده از آلیاژ طلا است. آلیاژ فلز، به معنی ترکیب یک یا چند فلز مختلف با هم است.

در مورد طلا، برای ساخت آلیاژ از فلزات مس، نقره، روی، نیکل و مانند آنها استفاده می شود. اگرچه اضافه کردن هر کدام از این فلزات به طلا باعث افزایش استحکام آن می شود، اما نتیجه به دست آمده در هر کدام از این آلیاژها از نظر رنگ متفاوت است. این تفاوت رنگ، تاثیر زیادی در نحوه استفاده از طلا و نحوه ساخت جواهرات دارد.

در ادامه با رنگ های مختلف طلا و نحوه تولید آنها بیشتر آشنا می شویم.

صورتی

یکی از انواع طلاهای مورد استفاده در ساخت جواهرات، طلای صورتی یا طلای رزگلد است. البته پیش از این، این نوع از طلا را با نام طلای روسی هم می شناختند و دلیل آن هم این بود که طلای صورتی برای اولین بار در اواخر قرن 19 میلادی تولید شد.

طلای صورتی، طلایی با عیار 18 است که از ترکیب طلا و مس و نقره به دست آمده است. نسبت مورد استفاده از این فلزات در آلیاژ صورتی طلا به ترتیب هفتاد و پنج، بیست و پنج برای عناصر طلا، مس و نقره است.

بنفش

یکی دیگر از انواع مورد استفاده طلا در ساخت جواهرات، طلای بنفش یا طلای ارغوانی است. این نوع از طلا نخستین بار در سنگاپور و در سال 2000 ساخته شد. این نوع از طلا در شورای جهانی طلا هم به ثبت رسیده است و تولید آن یکی از افتخارات سنگاپور به شمار می آید، تا آنجا که دولت سنگاپور در سال 2007 آن را به عنوان هدیه به شرکت کنندگان در اجلاس ASEAN هدیه کرد.

طلای بنفش، ترکیبی از طلا و آلومینیوم است که در عیار 18 آن از هفتاد و مه درصد طلای و بیست و یک درصد آلومینیوم استفاده شده است.

سرخ

یکی دیگر از انواع طلاهای مورد استفاده در ساخت جواهرات، طلای سرخ است. این آلیاژ

طلا از ترکیب هفتاد و پنج درصدی طلا با بیست و پنج درصد مس تولید می شود و رنگ

سرخ آن به دلیل استفاده از فلز مس در آلیاژ است.

سبز

یکی دیگر از انواع طلا، طلای سبز است که از ترکیب طلا و نقره ایجاد می شود. رنگ سبز این طلا به دلیل واکنش طلا و نقره با هم است. عیار 18 این رنگ از طلا از ترکیب هفتاد و پنج درصد طلا با بیست و پنج درصد نقره تشکیل می شود.

قرمز

یکی دیگر از انواع کمتر شناخته شده طلا، طلای قرمز است که از ترکیب مس و طلا تولید می شود. نسبت پنجاه پنجاه مورد استفاده در تولید این آلیاژ باعث می شود تا رنگ قرمز مس، در رنگ آلیاژ نهایی برجسته شود.

سفید

اصطلاح طلای سفید، از اواخر دهه 20 و 30 میلادی در ساخت جواهرات بر سر زبان ها افتاد. طلای سفید از ترکیب طلا با حداقل یک فلز سفید رنگ به دست می آید.

معمولا آلیاژ طلای سفید از ترکیب هفتاد و پنج درصد طلا با بیست و پنج درصد فلز سفید استفاده می شود. معمولا از پلاتین، پالادیوم، نقره و نیکل به عنوان فلز سفید استفاده می شود. البته رنگ نهایی این نوع از طلا به دلیل روکش آن است که از جنس فلز رودیم است.

زرد

طلای زرد، معمول ترین و شناخته شده ترین نوع طلای موجود در بازار و در میان مردم است و در عین حال بیشترین کاربرد را هم در ساخت جواهرات دارد. طلای زرد ترکیبی از طلا، مس و نقره است.

البته به خاطر داشته باشید که یک اصطلاح رایج دیگر هم در ارتباط با طلای زرد وجود دارد و آن عیار طلا است. معمولا در زمانصحبت از طلای زرد به عیارهای مختلف آن مانند عیار 18 یا عیار 22 هم اشاره می شود.

اما منظور از عیار طلا چیست؟ عیار طلا نشان دهنده درصد به کار گیری طلا و فلزات دیگر در آلیاژ طلا است. برای مثال در طلای 18 درصد از دوازده و نیم درصد نقره، هفتاد و پنج درصد طلا و هفت درصد مس استفاده می شود. اما در طلای 22 عیار این نسبت ها به صورت نود دو درصد طلا، سه درصد مس و پنج درصد نقره است.

البته نکته ای که باید به یاد داشته باشیم این است که نحوه ساخت جواهرات به نوع، رنگ و عیار مورد استفاده از طلا بستگی دارد و باید به خصوصیات هر کدام از این انواع متفاوت طلا توجه شود

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *