هیفا گلد
هیفا گلد

هنر خاص، جذاب و دلفریب طراحی جواهر و زیورآلات

صنعت جواهر سازی نیز مانند تمام صنایع دیگر در جهان، دچار پیشرفت انبوهی شده و با گذشته تفاوت های زیادی پیدا کرده است، در چنین موقعیتی، داشتن بینش عمیق و خلاقیت برای نوآوری لازمه ادامه دادن به هنر کهن و اصیل طراحی زیورآلات است. ایرانیان از دیرباز در طراحی جواهر پیشتاز بوده اند و از سلیقه و مهارت خوبی در این زمینه برخوردار هستند.

با مقاله ما همراه باشید تا اطلاعات مفید و لازم را در عرصه طراحی و دیزاین جواهرات، به صورت درست و اصولی دریابید.

دوره های آموزشی برای یادگیری طراحی زیورآلات به صورت تخصصی یا مبتدی

یادگیری طراحی جواهر، مراحل گوناگونی دارد که آموختن دقیق هر یک از آن ها اهمیت ویژه ای دارد. البته علاوه بر طراحی، مراحل قالب سازی و تولید نیز نیازمند آموزش های درست و اصولی هستند. آموزش ها باید با تکنولوژی های به روز و نرم افزار و سخت افزار های پیشرفته انجام بگیرند تا طرح تولیدی توانایی رقابت با طرح های مطرح دنیا را داشته باشد.

پس از آموزش، تکرار و تمرین است که می تواند زحمات دوره آموزشی را ثمر بخشد. اگر تمرین فراوان صورت نگیرد، نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد.

روند ترقی و پیشرفت در طراحی و تولید زیورآلات

مانند تمام صنایع که با پیشرفت تکنولوژی سهم خود را از توسعه برده اند، صنعت جواهر سازی هم ترقی خود را مدیون دانش و علوم جدید می باشد. افراد خلاق و سازنده از این ابداعات بهره بردند و در این صنعت انقلابی عظیم ایجاد کردند.

گفته می شود که پیشرفت های طراحی و ساخت جواهر به قدری چشم گیر و فراوان بوده که موجب شده گردش مالی آن از جمع بسیاری از صنایع پیشی داشته باشد. برای مثال سود دهی جواهر سازی بر نرخ سود دهی صنعت بزرگی همچون پتروشیمی برتری دارد.

طریقه طراحی جواهر در دیرباز

در دورانی که فناوری هنوز به یاری بشر برای طراحی های مختلف نشتافته بود، طراحی هر چیزی روند سخت و زمان بری داشت. از جمله طراحی جواهر که طرح اولیه به شیوه های سنتی، بر روی فلزات ارزان قیمت یا موم انجام می شد. پس از آن کار های قالب گیری و مونتاژ برای تولید انبوه به میان می آمد.

انجام این گونه طراحی ها، نیازمند مهارت های فراوانی بود و بدون داشتن تجربه و دقت، امکان پذیر نبود. در هر حال شیوه های قدیمی چه از نظر صرف وقت و چه از نظر صرف هزینه، اصلا برای شرایط کنونی توجیه پذیر نیست.

در حال حاضر طریقه طراحی زیورآلات با گذشته تغییر چشم گیری داشته است و افراد زیادی برای کسب درآمد به این حرفه روی می آورند و با علاقه این شغل مهیج و هنری را دنبال می کنند.

 حرفه پر سود و اقتصادی طراحی زیورآلات

همان طور که در مطالب فوق به آن اشاره شد، چند کشور در دنیا موفق شده اند که با استفاده از تکنولوژی و فناوری های به روز، به موفقیت های عظیمی در صنعت جواهر سازی خود برسند که از بسیاری از صنایع در کشور های دیگر پول ساز و سود آور تر است.

برای مثال پایتخت جهان مد و فشن که کشور ایتالیا می باشد، توانسته در این عرصه یکه و پیشتاز دنیا باشد. افراد زیادی برای تحصیل در رشته طراحی جواهر به ایتالیا مهاجرت می کنند و پس از کسب مهارت های لازم، کسب و کار خود را راه اندازی می کنند.

 

تاثیر و ارزش حرفه جواهر سازی

امروزه در کشور هایی نظیر آلمان، ایالات متحده، فرانسه و ایتالیا که قطب مد جهان هستند، وجود جواهر و زیورآلات بسیار مهم است. این حرفه، هم برای صنایع هم برای دنیای هنر با اهمیت است.

 

رشته تحصیلی مدلسازی جواهرات

در  کشور هایی که صنعت مد و فشن تاثیر زیادی بر اقتصاد آن ها دارد یا به عنوانی در فرهنگ آن ها نهادینه است، رشته های هنری _ صنعتی فراوانی وجود دارد. یکی از زیر شاخه های چنین رشته هایی، رشته طراحی جواهرات می باشد که در کالج و دانشگاه های آنان تدریس می شود و مدرک رسمی ارائه می کنند.

در سایر کشور ها نیز که تحصیلات دانشگاهی برای طراحی و ساخت جواهرات موجود نیست، آموزشگاه ها و آکادمی های خصوصی برای آموزش به علاقه مندان وجود دارد که با شرکت در آن ها صفر تا صد این حرفه را خواهید آموخت.

وظیفه طراح جواهرات

بدیهی است که در دنیای بزرگ و گسترده مد و فشن، عرضه یک محصول، با طی روند های پیچیده و فراوانی انجام می شود. طراحی محصول، تولید و معرفی آن از جمله مراحل عرضه محصولات می باشد.

همان طور که در متن بالا قابل مشاهده است، اولین مرحله برای خلق یک محصول، ایده پردازی های اولیه است. در واقع بدون انجام طراحی و آفرینش یک مدل برای ساخت، هیچ گونه تولیدی صورت نمی گیرد. پس یک طراح جواهر، باید قادر باشد طرحی را خلق کند که تولید آن در فضای واقعی ارزش داشته باشد.

طراحی جواهرات به وسیله نرم افزار ها

نرم افزار های موجود در زمینه طراحی جواهرات، به کمک طراحان آمده اند؛ در چنین نرم افزار هایی، امکانات فراوانی موجود است که می توانند شکلی را که در ذهن شما موجود است، به راحتی در صفحه نمایش پدید آورند. نرم افزار ها در بخش طراحی ماکت و قالب نیز کار سازندگان را راحت کرده و به سهولت انجام آن افزوده اند.

نرم افزار های راینو و ماتریکس از اپیلیکیشن های به روز دنیا هستند که طراحان زیادی از آنان بهره می گیرند. اگر شما نیز به موسسه ای برای یادگیری طراحی جواهرات ثبت نام کرده اید، توجه داشته باشید که نرم افزار هایی که برای آموزش استفاده می کنند، بعد ها در بازار کار به دردتان بخورد و کاربردی باشند.

تاثیر نرم افزار های طراحی جواهرات بر روی کیفیت و شکوه کار

چنین نرم افزار هایی زمانی اهمیت پیدا می کنند که چند کارآیی که ممکن است چندین دستگاه به صورت جداگانه به شما اعطا کنند را، در کم ترین زمان و یک جا برای شما به نمایش می گذارند. بسیاری از محاسبات و قوانینی که قبلا باید توسط طراحان حفظ و یادگیری می شد، در آن ها موجود است که کار آنان را راحت کند. از جمله امکانات نرم افزار ها، کاهش خطا، کنترل وزن، کیفیت بالا تمامی مراحل تولید، افزایش دقت و سرعت هستند.

کار نرم افزار های طراحی مساوی است با سهولت انجام طراحی

در طراحی های گذشته، درآوردن طرح اولیه ای که در ذهن سازنده بود بر روی مدل ها، دشوار و مشکل بود. از طرف دیگر زمان زیادی نیز برای انجام آن به صورت دستی نیاز بود؛ اما استفاده از اپیلیکیشن های طراحی مشکلات گذشته را ندارند.

تمرکز بیشتر مراکز آموزشی بر روی آموزش این نرم افزار ها است. زیرا بدون داشتن مهارت در استفاده از آن ها عملا نرم افزار ها هیچ کمکی به طراحان نمی کنند. با تکرار و تمرین می توان همه امکانات اپیلیکیشن ها را شناخت و به کار برد.

مرحله اول طراحی زیورآلات

در گام نخست طراحی، یک طرح اولیه با حساسیت های کمتر و اغلب بر روی کاغذ کشیده می شود و تنها قسمت های اصلی مشخص می شود. سپس، طرح مورد نظر با استفاده از نرم افزار های طراحی جواهر و مهارت طراح، به صورت سه بعدی و با تمام جزئیات و ریزه کاری ها، کشیده می شود.

در مراحل بعدی طرح سه بعدی با دستگاه ها و تکنولوژی های مجهز، قالب سازی می شود تا طرح اصلی به وسیله قالب ساخته و وارد بازار شود.

مدل سازی و طرح ریزی

از نظر بزرگان صنعت، طراحی و مدل سازی های اولیه، هرگز از صنعت جدا نمی شوند زیرا پایه و اساس شروع هر نوع صنعتی هستند. در حال حاضر، طراحی ها با دقت و ظرافت بیشتری انجام می شوند و راحت تر از گذشته هستند. آموختن نرم افزار ها به طراحان این اجازه را می دهد که دستشان در انجام کارشان باز باشد. افرادی که به تخصص و مهارت لازم می رسند، می توانند به عنوان ایده پرداز در صنعت طراحی جواهرت مشغول به کار باشند.

 

منابع برای ایده های جدید طراحی زیورآلات

در پیرامون اطراف ما، منابع شایانی برای ایده پردازی شکل جواهرات موجود است. هر چیزی در زندگی می تواند به عنوان یک ایده، به طرح ما هدف و جهت بدهد. برای مثال، عناصر طبیعت، حیوانات، باستان شناسی، سبک های متنوع معماری، سیاست و هنر، اسطوره و قهرمانان ملی و تاریخی، آداب و فرهنگ و رسوم اقوام مختلف و اعتقادات مذهبی می توانند زمینه ساز خلق یک اثر هنری بی مانند شوند.

دیده شده که یک اتفاق، داستان و ماجرا سبب ایجاد یک جرقه برای آفرینش طرح ها شده است. این که بتوان یک چیزی به غیر از طرح را تبدیل به یک طراح کرد، نیاز به تکرار و تمرین بسیاری دارد. طراحان بزرگ و ماهر، یک شبه به جایگاه فعلیشان نرسیده اند، بلکه با پشتکار و خلاقیت های پی در پی، مراحل موفقیت را طی کرده اند.

ایده اولیه در طرح ریزی جواهرات

در ایده پردازی برای طراحی زیورآلات، هیچ حد و مرزی موجوی نیست، در واقع شما با ایده گرفتن از هر چیزی می توانید شروع به طراحی کنید. از دنیای خیالات خود گرفته تا افسانه ها و قهرمانان و داستان هایشان، همه و همه منابعی خوب برای خلاقیت هستند.

در دورانی که تازه کار هستید، همیشه نباید توقع داشته باشید که ایده، تنها از ذهن خودتان باشد؛ الگو برداری تا حدودی می تواند برای راه افتادن در این مسیر کمک کننده باشد. اما توجه کنید که الگو برداری را با تقلید و کپی اشتباه نگیرید.

طراحی و باز طراحی (Design & Redesign)

گاهی نیاز می شود که امر طراحی که در واقع تشکیل شده از مراحل تفکر و خلق، به صورت وارونه انجام شود. به این عمل باز طراحی یا ریدیزاین گفته می شود. باز طراحی به همان میزان که طراحی اهمیت دارد، با اهمیت است و حتما باید آموخته شود.

طرح های مختلف برای سلیقه های مختلف

همان طور که می دانید یک طرح هیچ گاه مورد پسند همه قرار نمی گیرد. چون سلیقه هر فرد متفاوت از فرد دیگر است. از طرفی اندازه های جواهرات نیز برای اشخاص، متنوع است. در نتیجه دو نوع طراحی در این زمینه موجود است.

یک نوع طراحی که مونوپول نامیده می شود، فقط مختص یک فرد انجام می شود. به طوری که فرایند تولید و طرحی، وا به میل و سلیقه یک شخص صورت می گیرد. در نوع دوم طراحی ها به سلیقه طراح می باشد و هر فردی که از آن خوشش بیاید و آن را پسند کند، خریداری کرده و مورد استفاده قرار می دهد.

طبیعی است که طراحی مونوپول سخت تر از حالت دوم بوده و هزینه بیشتری هم برای خریدار خواهد داشت. طراح باید سلایق خود را کنار گذاشته و یک کار منحصر به فرد طبق علایق یک شخص دیگر طراحی کند. نکات و ریزه کاری ها دائما طبق نظر شخص دیگر باشد.

طراحی کلی جواهرات

اگر در فروشگاه های طلا و جواهرات دقت کرده باشید، متوجه می شوید که یک سری از سبک ها نام ها مختص خود را دارند و در هر فروشگاه، چندین مدل متنوع از آن سبک موجود است. در فرایند طراحی، گاهی یک طرح پس از تولید، فروش خوبی می کند و مورد پسند افراد زیادی واقع می شود. در این موقعیت طراح کار های دیگر را با همان زمینه با تغیرات جزئی ارائه می دهد. پس از مدتی آن طرح در بازار ها باب می شود و طراح های دیگر نیز با حفظ کلیات مدل، طراحی های جدید آن را به بازار ها عرضه می کنند.

گاهی هم پیش می آید که طرح از نظر بیشتر خریداران، پر از ایراد است و ترکیب زیبایی ندارد. از این جهت، تیم طراحان، با مطالعه نظرات و از کمک گرفتن از ایراداتی که از آن کار گرفته شده، اصلاحاتی را در آن ایجاد می کنند. نکات منفی را کاهش می دهند و با افزودن ایده های جدید اثری زیبا و کامل تر را منتشر می نمایند. این عمل گاهی بار ها و بار ها تکرار می شود تا درپایان طرحی منحصر به فرد و شگفت انگیز پدیدار شود.

به روز و محبوب نگه داشتن طرح ها

همان طور که گفته شد، یک طرح دائما باید برسی شود و نقاط ضعف آن برطرف گردد. این نکته را نیز فراموش نکنید که سلایق متنوع هر روز خواستار طرحی جدید و مطابق نظر آن ها خواهند خواست. در نتیجه کار طراح با طراحی کردن یک طرح اولیه تمام نخواهد شد. بلکه از آن جایی که نقش زیورآلات در امپراطوری مد و فشن، بسیار زیاد است، همواره باید در تلاش باشد که طرح خود را متناسب با سلیقه های دیگر ارتقا دهد.

شناخت و مطالعه دقیق مخاطبان طرح

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است و می تواند تا حد زیادی به طراحی ها جهت ببخشد، شناخت بازار و مخاطبان هدف است. در واقع شما با شناخت کسانی که قرار است طرح شما را خریداری کنند می توانید در طراحی مانور دهید.

برای نمونه، بیشتر خریداران جواهرات را خانم ها تشکیل می دهند. واضح است که طرح وا به میل یک خانم میانسال و مسن با طرح وا به میل خانم های جوان یا نوجوان متفاوت است. پس بهره گیری از سلیقه عمومی یک رده سنی، از موارد مهمی است که هر طراح باید آن را بداند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *