هیفا گلد
هیفا گلد

روش های تشخیص طلای اصل از بدل

اگر چه امروزه کمتر کسی وجود دارد که از ارزش بالای طلا بی اطلاع باشد و تا کنون  درباره ی طلا چیزی نداند (مخصوصا بانوان).ولی در ادامه ی این مقاله جهت بالا بردن آگاهی شما توضیحاتی در مورد فلز طلا ارائه می دهیم و مهمترین مبحثی که در ذیل بدان می پردازیم روش های تشخیص طلای اصل از بدل می باشد که برای بررسی این مقوله ابتدا می خواهیم با فلز طلا آشنا شویم و در مورد آن توضیحاتی بدهیم.

طلا چست

طلا یا همان زر یک فلز نرم و انعطاف پذیراست که به جهت اینکه بر خلاف خیلی از عناصر دیگر در مجاورت آب یا هوا تغییر شکل پیدا نمیکند و زنگ نمیزند از ارزش بالایی برخوردار است و از لحاظ شیمیایی طلا جزو عناصری است که کمترین فعل و انفعالات را در طبیعت دارد و چون واکنش پذیری کمتری با عناصر دیگر در محیط دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طلا از گذشته های بسیار دور فلزی گرانبها و محبوب بوده است و پشتوانه ی پولی و مالی بسیاری در کشورها بوده است.

همانطور که مستحضر هستید طلا علاوه بر کاربردهای سرمایه ای  مثل استفاده در جواهرات و ضرب سکه و… در خیلی از مقوله های دیگر مانند: دندانپزشکی، تولید شیشه های رنگی ، صنایع الکترونیکی و سیم کشی الکتریک ( بخاطر رسانا بودن این فلز) استفاده می شود.

متاسفانه امروزه به خاطر ارزش بالای این فلز گران بها در بسیاری از موارد دیده شده است که کلاهبرداران، سودجویان و فرصت طلبان از سادگی بعضی از افراد، بالاخص بانوانی که اشتیاق فراوانی به خرید طلا دارند سوءاستفاده میکنند و طلای تقلبی (بدل) که در ظاهر هیچ تفاوتی با طلای اصل ندارد را به فروش می رسانند و خریداران بیخبر از همه جا فریب این سودجویان را می خورند و سرمایه هنگفتی را از دست می دهند.

از این رو در ادامه چند روش تشخیص طلای اصل از بدل را آموزش می دهیم :

چک کردن اعداد و حروف لاتین بر روی طلا

یک سری اعداد بر روی بدنه ی طلا حک شده است که این اعداد نمایان گر اصل بودن طلا هستند؛ این اعداد را بخاطر بسپارید.

اگر اعداد 375,500,999,585,750,916,958,583 را مشاهده نمودید مطمئن باشید محصولی که می خرید طلای اصل است. البته دقت بفرمایید بعضی از اعداد دیگر نیز وجود دارند که متعلق به مصنوعات نقره (875,830,800,925,960,) و مصنوعات پلاتین (950,900,850) می باشند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت بعضی حروف لاتین در کنار این اعداد درج شده اند که با استفاده از این کدها (حرف T نشان تهران،  حرف E نشان اصفهان، حرف M نشان مشهد ) شما می توانید از اصل بودن محصول خریداری شده مطمئن شوید.

کنترل و چک کردن رنگ بدنه طلا

یک راه بسیار آسان و ساده که می توانید از طریق آن پی به اصل بودن کالای خود ببرید رنگ طلا است بله به همین سادگی ، طلای بدل بعد از مدتی رنگ آن از بین می رود و اغلب کدر و تیره می شود ولی طلای اصل بخاطر ماهیت فلز طلا هیچ وقت رنگ آن تغییر نخواهد کرد.

آزمایش طلای اصل بوسیله آب

یک روش تشخیص طلای اصل از بدل استفاده از آب است . در این آزمایش ساده و بی هزینه ، ابتدا طلا را در کاسه ای از آب بیندازید اگر طلا در انتهای ظرف ماند و بر سطح آب شناور نشد، بدانید طلای شما اصل می باشد در غیر این صورت کالای شما تقلبی و بدل می باشد.

استفاده از یخ

یکی دیگر از راه های ساده و کم هزینه تشخیص طلا با استفاده از یخ می باشد. طلا بخاطر ماهیت (رسانش گرمایی) خود می تواند سریعا باعث ذوب یخ شود به طوری که شما فکر می کنید بجای طلا حرارت و گرما است که منجر به آب شدن یخ می شود.

طلا و سرکه

یکی دیگر از روش تشخیص طلا از بدل در منزل استفاده از سرکه است. طلای خود را درون ظرف سرکه قرار دهید و بگذارید 5 دقیقه بماند اگر طلا رنگ خود را از دست نداد و تیره نگردید مطمئن شوید که تقلبی و بدل نمی باشد.

گاز زدن طلا

بله تعجب نکنید با گاز زدن طلا شما میتوانید پی به اصل بودن طلا ببرید، همه ی ما اغلب این صحنه را در تلویزیون مشاهده کردیم که یک ورزشکار بعد از اخذ مدال طلای خود آن را گاز میزند، درست است که امروزه این عمل ورزشکاران برای ژست جهت عکاسی می باشد ولی در اصل و در ایام قدیم یکی از روش های تشخیص طلا از بدلیجات گاز زدن آن بود.

وقتی که طلا را گاز بزنید بعلت ماهیت و ساختار آن، جای گاز بر روی طلا باقی می ماند که هر چه عیار طلا بالاتر باشد رد این گاز مشهود تر می باشد.

نداشتن خاصیت آهن ربایی

در بعضی موارد شما با طلایی روبرو میشوید که در اصل فلزی دیگر است ولی روکش طلا دارد و به ظاهر کاملا مثل طلا می باشد، در این مواقع شما به کمک آهن ربا میتوانید متوجه اصل بودن آن گردید. طلای اصل به هیچ عنوان به آهن ربا نمی چسبد و خاصیت آهن ربایی ندارد.

استفاده از آمونیاک

یک روش دیگر در تشخیص طلای اصل از بدل استفاده از آمونیاک می باشد. بجز طلا،  فلزات دیگر بعد از تماس با آمونیاک واکنش شیمایی ایجاد می کنند و تیره می شوند ولی طلا این گونه نیست و رنگ آن تغییر پیدا نمیکند و کدر نمی گردد  و منجر به هیچ واکنش شیمیایی با آمونیاک نمی شود.

کشیدن طلا بر روی سرامیک

از آن جایی که فلز برنج در ظاهر شبیه به طلا می باشد خیلی از اوقات با استفاده از این فلز میتوان طلا و زیور آلات بدل و تقلبی ساخت، اما نگران نباشید خیلی راحت میتوانید از اصل بودن طلای خود با کشیدن آن بر روی سطح سرامیکی مطمئن شوید.

هنگامی که فلز طلا را بر روی سطح سرامیکی میکشید بخاطر نرم بودن این فلز از خود ردی به جا می گذارد ولی در مورد فلز برنج این گونه نیست.

سخن آخر

علاوه بر روش هایی که در بالا جهت تشخیص طلای اصل از بدل توضیح دادیم روش های تخصصی دیگری نیز می باشد که ممکن است از حوصله شما خارج باشد بنابراین در این مقاله به آن نمی پردازیم.

نکته مهمی که باید همیشه بخاطر داشته باشید این است که طلا و جواهراتی که قصد خرید آن را دارید از مغازه ها و فروشگاه های معتبر طلا که مجوز کسب از اتحادیه دارند خریداری کنید تا کمتر در دام سودجویان و فرصت طلبان بیافتید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *