هیفا گلد
هیفا گلد

قیمت طلای دست دوم چگونه حساب می شود؟

طلا یکی از زیور آلاتی است که در میان ایرانیان بسیار محبوب و دوست داشتنی است. با بالا رفتن قیمت طلا بسیاری از افراد سعی کردند تا طلای دست دوم را خریداری و استفاده نمایند.

حال سوالی که پیش می آید این است که آیا قیمت طلای دست دوم با طلای قفل چقدر تفاوت دارد؟ برای پاسخ به این سوال و چگونگی نحوه محاسبه طلای دست دوم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از مزیت هایی که طلای دست دوم در بر دارد قیمت ارزان و مقرون به صرفه آن است. قیمت نحوه محاسبه طلای دست دوم بدین صورت است که شما به هنگام خرید آن چیزی به نام اجرت ساخت را پرداخت نمی کنید بلکه تنها چیزی که شما بابت آن هزینه می نمایید قیمت طلا است.

البته لازم به ذکر است که به هنگام خرید طلای دست دوم فروشنده سود و مالیاتی را بر روی طلا می کشد و نمی توان گفت هزینه ای که شما پرداخت می کنید دقیقا قیمت همان طلای خالص است اما می توان این قیمت را بسیار نزدیک به هزینه طلای خالص دانست.

طلا فروشان به هنگام فروش طلای دست دوم می توانند چیزی حدود 9 درصد مالیاتی که مشتری پرداخت می کنند را از آن خود کنند.

شما به هنگام خرید طلای دست دوم می توانید از فروشنده بخواهید تا در فاکتورتان کارمزد، قیمت مالیات و اجرت را به دقت درج نماید.

طلای دست دوم را از چه طلا فروشی تهیه نماییم؟

چیزی که بسیار در بین طلا های دست دوم رایج است تقلبی بودن آن ها می باشد. برای این که از طلای دست دومی که خریداری می کنید مطمئن باشید به شما پیشنهاد می دهیم تا لیستی از طلا فروشی های مجاز در سراسر ایران را تهیه کنید، بدین منظور می توانید از سایت مرکزی استفاده نمایید و با توجه به قیمت نحوه محاسبه طلای دست دوم از یکی از این طلا فروشی ها خریدتان را انجام دهید.

برای خرید طلای دست دوم از طلا فروشی های غیر مجاز و غیر رسمی به شدت خودداری کنید زیرا در این صورت اگر فروشنده به شما طلای تقلبی بفروشد نمی توانید به آسانی از او شکایت کنید.

توجه داشته باشید که به هنگام خرید طلا حتما فاکتور آن را دریافت نمایید و دقت کنید که تمام اطلاعات در آن درج شده باشند.

تشخیص طلای دست دوم

یکی از مشکلاتی که درباره خرید طلای دست دوم وجود دارد تشخیص نسبتا سخت آن است.

برای تشخیص طلای دست دوم از طلای دست اول تنها یک راه و چاره وجود دارد، این هم نگاه به ظاهر آن است. اگر قبلا طلای دست دوم خریداری کرده باشید می دانید که برای تشخیص طلای دست دوم باید به قفل آن توجه نمایید.

طلا های دست دوم معمولا در قسمت قفل و اطراف آن براقیت کم تری را شامل می شوند و رنگ آن ها با دیگر قسمت های طلا متفاوت است.

اگر می خواهید خرید به صرفه تری را داشته باشید بهتر است با توجه به قیمت نحوه محاسبه طلای دست دوم از منطقه های آزاد طلا را خریداری کنید تا ارزش های افزوده از شما گرفته نشود.

 

خرید طلای دست اول به صرفه تر است یا طلای دست دوم؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که قطعا خرید طلای دست دوم به صرفه تر خواهد بود، زیرا هنگامی که طلای دست اول خریداری می گردد اجرت، سود فروشنده و مالیات هایی به مبلغ طلا افزون می گردد، اما هنگامی که فرد می خواهد همان طلای دست اول را به عنوان طلای دست دوم بفروشد تمامی این مبالغ حذف می گردد و قیمت نهایی طلای دست دوم کم تر از قیمت طلای دست اول خواهد بود.

هنگامی که این مبالغ از قیمت اصلی طلا حذف می گردد قیمت طلا بسیار نزدیک به طلای خالص می شود. حال اگر شما می خواهید طلایی خریداری کنید که قیمت آن بسیار مقرون به صرفه باشد، پیشنهاد ما به شما خرید طلای دست دوم است.

چگونگی محاسبه قیمت روز طلا

اگر شما از آن دسته افراد هستید که سر و کارتان با طلا است و کسب و کارتان به آن مربوط می باشد، باید از قیمت روز طلا آگاه باشید.

قیمت روز طلا بر اساس مذاکره هایی که بین بانک مرکزی و اتحادیه طلا و جواهر صورت می گیرد تعیین می گردد. حال باید بدانید که اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور نقش مهمی در قیمت طلا دارد و اگر این اوضاع تغییر کند قیمت روز طلا با نوسانات بسیاری همراه می شود.

واژه های مربوط به خرید و فروش طلا

ربع سکه بهار آزادی: این سکه دارای وزن 2/03225 و عیار 900 است.

سکه نیم بهار آزادی: وزن این سکه برابر 4/0655 و عیار آن 900 است.

سکه تمام بهار آزادی قدیمی: عیار این سکه نیز 900 و وزن آن معادل 8/133 است.

اونس: یک اونس طلا دارای 31/103431 گرم طلا و عیار 24 است.

مثقال: یک مثقال طلا برابر 4/608 گرم طلا است.

در این مقاله سعی کردیم شما را با اصطلاحات و نحوه محاسبه طلا آشنا کنیم و خریدی آسان و به دور از نگرانی را برای شما به ارمغان بیاوریم.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *