هیفا گلد
هیفا گلد

استخراج طلا از سایر فلزات

طلا بیشتر در معدن هایی وجود دارد که محصول اصلی ان خود طلا می بادش بنابراین استخراج از این گونه معادن از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب است. هنگام تصفیه وساتخراج فلزات دیگر معمولا مقداری طلا به دست خواهد امد.

در سال 1983 فلزات مختلفی استخارج شد که 20 درصد از کل ا نها را طلا تشکیل می داد، فلز طلا در بسیاری از کشورها معمولا از کانی های مس استخراج می شود. در کشورهایی چون کانادا طلا را از کانی نیکل، در آفریقای جنوبی از کانی پلاتین  استخراج خواهند کرد.

حتی در کشورهای دیگری چون فیلیپین، استرالیا، مکزیک و شوری هم طلا را به عنوان یکک محصول فرعی از کانی هیا مختلف استخراج می کنند. در کشور ایران فلز طلا به عنوان یک محصول فرعی استخراج می شود که از معدن مس تهران استخراج می شود.

نقره یکی از محصولاتی به شمار می رود که طلا را تا آخرین مراحل استخراج همراهی می کند. در امریکا که طلا به عنوان یک محصول فرعی استخراج می شود معمولا در مرحله آخر مقداری از فلزات که مربوط به خانواده پلاتین می شود استخراج خواهد شد.

در تمامی کشورها معمولا کانی هایی وجود دارد که طلا را به عنوان محصولی فرعی می توان آن ها به دست آورد. حتی در کشوری چون آفریقای جنوبی از معدن طلا استخراج های زیادی را انجام می دهند و اورانیوم را هم به عنوان محصولی مهم تولید خواهند کرد.

مواد همراه طلا و ذخایر آن

فلز طلا به عنوان یکی از فلزاتی شناخته می شود که با سولفیدهای فلزی غیر آهنی و کانی های دیگر ارتباط خوبی دارد، بسیاری از این محصولات  به دلیل اکسید شدگی ایجاد می شوند. فلز طلا معمولا همراهانی را دارا است که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد.

کانی آهن قهوه ای یا لیمونیت:

در بسیاری از مواقع انباشتگی و تراکم کانی آهن قهوه ای در قسمت های آلتره کانی سولفیدی مقداری از طلا را دارا است. لازم به ذکر است که بگوییم بیشترین همراهی از سوی کوارتز می باشد، حتی در بسیاری از رگه های کوارتزی طلا وجود دارد. طلا بیشتر در کوارتزهای قهوهای و زرد دیده می شود.

آنتیمونیت:

آنتیمونیت هایی که طلا را همراهی می کنند به صورت سوزنی و ستونی دیده می شوند، گاهی اوقات ممکن است رگه هایی از آنتیمونیت را در کوارتز مشاهده کرد. از ویژگی آنتیمونیت می توان به جلای فلزی، شکننده بودن و رنگ خاکستری آن اشاره کرد.

کانی های هرزه سنگ طلا:

کانی های سنگ هرزه طلا کوارتز هستند، در بسیاری از مواقع می توان مقدار بسیار کمی از کانی های فلزی، تورمالین ها، کربنات و … را به عنوان کانی هرزه سنگ طلا معرفی کرد. فلز طلا بیشتر در کانی های وابسته به سولفیدهای فلزات پست یافت می شود.

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *