هیفا گلد
هیفا گلد

9 راهکار برای آنکه در فروش طلای خود حرفه ای باشید

در این مقاله به اینکه چطور در فروش طلای خود حرفه ای باشیم می پردازیم؛ لطفا با ما هرماه باشید.

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که قصد فروش طلا دارید، باید بدانید که این کار نیاز به دقت زیادی دارد تا شما متحمل ضرر نشوید و سرمایه تان را حفظ کنید.

برای آن که بتوانید در این زمینه حرفه ای شوید، کار سختی در پیش ندارید و تنها کافیست تا کمی حوصله به خرج دهید و راه و روشش را بیاموزید.

چنانچه شما بتوانید تمام راهکارهای گفته شده را به کار بگیرید، خرید و فروش طلا برای تان سودآور خواهد شد و می توانید با گذر زمان پول بیشتری از این راه کسب کنید.

اما حتی اگر قصد تان سرمایه گذاری هم نیست، این روش ها می توانند هنگام فروش زیورآلات حسابی به شما کمک کنند، بنابراین همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

دانستن ارزش طلا

پیش از آن که بخواهیم 9 راهکار مهم برای حرفه ای شدن در زمینه فروش طلا را به شما یاد دهیم، باید بدانید که ارزش طلای شما مهم ترین موردی است که باید در موردش اطلاعات کسب کنید.

برای این کار شما باید از فاکتور طلا استفاده کنید و وزن دقیق آن را یادداشت کنید.

پس از اینکه وزن طلا را پیدا کردید، باید به روز ترین سایت ها و مراجع در زمینه قیمت طلا را بررسی کنید تا بتوانید به صورت حدودی قیمتش را به دست بیاورید.

همانطور که می دانید این روزها طلا و جواهر یکی از با ارزش ترین چیزها به شمار می روند که ضرر کردن در فروش شان می تواند حسابی برای تان سنگین باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق تنها کافیست راهکارهای زیر را دنبال کرده و هنگام فروش به آن ها دقت کنید.

  1. پیدا کردن گالری ها و طلا فروشی های بزرگ و معتبر

احتمالا شما هم بارها با فروشنده هایی برخورد داشته اید که همیشه مقدار زیادی روی کالا می کشند و در تلاش اند هزینه های جانبی شان را نیز از جیب شما بگیرند.

بنابراین ما به شما پیشنهاد می کنیم که ترجیحا برای فروش طلا به مغازه های بزرگ مراجعه کنید، زیرا این دسته از طلا فروشی ها نه تنها واسطه کمتری دارند، بلکه منابع درآمد دیگری نیز دارند که باعث می شود با شما به صرفه تر معامله کنند.

 

  1. حواس تان به بازار سیاه طلا و آگهی های فروش باشد

همانطور که می دانید، این روزها بازار خرید و فروش آنلاین حسابی داغ شده است و طلا و جواهرات نیز از این قافله عقب نمانده اند.

اگر شما هم از دسته طرفداران خرید و فروش آنلاین و اینترنتی هستید باید حسابی حواس تان را جمع کنید، زیرا در این مسیر، بازار سیاه و افراد سودجو در کمین شما خواهند بود.

ممکن است بارها در سایت هایی مثل دیوار، شیپور و.. آگهی های فروش طلا ببینید اما باید متوجه باشید که این قبیل معاملات قابل اعتماد نخواهند بود و تضمین شده نیستند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم که اصلا سراغ شان نروید، زیرا سودجویان زیادی هستند که از طریق خرید و فروش طلا در بازارهای سیاه، به راحتی از افراد کلاهبرداری می کنند.

چنانچه شما تصمیم دارید تا از راه آنلاین اقدام کنید، بهتر است که این کار را از طریق سایت های معتبر در این زمینه انجام دهید تا ریسک هر گونه اشتباه و ضرر به شدت برای تان کاهش یابد.

  1. دور امانت فروشی ها را خط بکشید

در ابتدا باید بدانید که اصلا امانت فروشی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که امانت فروشی ها، افراد یا مکان هایی هستند که شما می توانید طلا یا اشیاء قیمتی تان را به آن ها بسپارید و در ازایش برای مدت مشخصی پول دریافت کنید.

اگر شما پول را در زمان تعیین شده بازگردانید می توانید طلاهای تان را پس بگیرید، اما اگر این مدت دیر شود، امانت فروشی به راحتی آن ها را می فروشد و مبلغ مورد نظر را برمی دارد.

علاوه بر آن، مدتی که اشیاء قیمتی شما دست آن هاست، باید سودش را نیز پرداخت کنید، بنابراین به طور کلی از روش هایی است که اصلا به شما پیشنهاد نمی کنیم.

باید آگاه باشید که این گروه از افراد سعی می کنند تا پول کمی به شما بدهند و در کنار این موارد، به خوبی طلاهای با کیفیت را می شناسند و در این راه همواره به دنبال منافع خودشان هستند.

بنابراین به جای این روش ها از راهکارهای قابل اعتماد و مطمئن کمک بگیرید تا مشکلی برای تان پیش نیاید.

  1. بورس طلا فروشان را فراموش نکنید

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که هنگام فروش طلا، فروشندگانی هستند که قیمت کمتری از ارزش اصلی آن به شما پیشنهاد می دهند.

این افراد تنها به دنبال سود بیشتر هستند و به همین دلیلی است که به شما پیشنهاد می شود تا ارزش اصلی طلای تان را بدانید و بعد برای فروش آن اقدام کنید.

راه دیگری که پیش روی شماست آن است که فروش را در جایی انجام دهید که سود اهمیت کمتری داشته باشد، و فرد مقابل تان حسابی ماهر و با تجربه باشد.

بورس طلا فروشان یکی از بهترین جاهایی است که شما می توانید علاوه بر پیدا کردن ارزش اشیاء قیمتی تان، برای فروشش نیز اقدام کنید و نگرانی کمتری از بابت سود داشته باشید.

  1. مراقب قیمت و ارزش اصلی طلاهای تان باشید

همانطور که بارها گفته ایم، برای آن که بتوانید معیار سنجش خوبی داشته باشید، باید قیمت اشیاء با ارزش تان را بدانید.

پپیش از آن که برای معامله نهایی اقدام کنید، جویا شوید که طرف مقابل شما دقیقا قیمت چه نوع طلایی را به شما داده است؟

زیرا گاهی شما به پای معامله می روید و در عمل انجام شده قرار می گیرید، بی آنکه بدانید دقیقا اطراف تان چه خبر است. در این هنگام بسیار محتمل است که خریدار عیب های مختلف و یا حتی بی اساسی روی طلای شما بگذارد.

بنابراین بهترین کار این است که اطلاعات کافی در مورد نوع و قیمت طلای تان را داشته باشید تا بتوانید جلوی هر گونه سود جویی را بگیرید.

یکی از نکاتی که دانستنش ضروری است، این است که خریداران و طلا فروشان تنها در صورتی که طلای تان 24 عیار باشد، پول کامل طلای خالص را به شما می دهند.

اما اگر شما خواستار فروش طلای 18 عیار هستید باید بدانید که تنها 75% از پول طلای خالص به شما پرداخت خواهد شد.

علاوه بر آن، اگر قصد فروش طلا و جواهرات نگین دار را دارید، باید آگاه باشید که وزن نگین ها در هنگام فروش محاسبه نمی شود و همین امر می تواند کاهش قیمت فاحشی را ناشی شود که احتمالا باعث تعجب تان خواهد شد.

در هنگام خرید وزن نگین های موجود در قیمت طلا محاسبه می شود در حالیکه در زمان فروش آن، ماجرا کاملا برعکس خواهد شد.

بنابراین بهتر است که پیش از خرید طلا حسابی حواس تان را جمع کنید تا در هنگام فروش کمترین ضرر را متحمل شوید.

  1. بررسی های لازم را پیش از فروش انجام دهید

مهم ترین نکته ای که باید پیش از فروش طلا مد نظر قرار دهید این است که هیچ گاه بی گدار به آب نزنید و حسابی تحقیق کرده تا هر گونه ریسک در این زمینه را کاهش دهید.

به طور مثال اگر گردنبند یا حلقه شما کاملا سالم و نو می باشد، نباید انتظار داشته باشید که به قیمت بهتری فروش رود، زیرا تمام خریداران و طلا فروشان آن را طلای آب شده در نظر می گیرند که شکل و نو بودنش تفاوتی برای تان نخواهد داشت.

حتی اگر طلا فروش قصد فروش آن را نیز داشته باشد، باز هم تظاهر می کند که قرار است آب شود تا بتواند از این طریق پول کمتری بابتش بپردازد.

اما اگر شما طلا و جواهراتی دارید که بسیار خاص هستند و یا برند بسیار معروف دارند بهتر است قبل از فروش دست نگه دارید و تحقیقات بیشتری انجام دهید تا بتوانید آن را با قیمت بهتری بفروشید و سرتان کلاه نرود.

  1. طلاهای تان را پیش از فروش گروه بندی کنید

یکی از حقیقت های بسیار کاربردی که دانستنش به شما کمک خواهد کرد این است که طلافروشان برای زمان شان ارزش زیادی قائل هستند، بنابراین هر چقدر که کمتر وقت شان را بگیرید، احتمال فروش رفتن طلای تان بیشتر خواهد بود.

برای آن که بتوانید در وقت صرفه جویی کنید، بهترین کار ممکن آن است که طلاهای تان را دسته بندی کنید.

برای شروع، اول بدلیجات و اشیاء شبه طلا را کنار بگذارید. برای تشخیص این مورد می توانید از آهن ربا کمک بگیرید و هر چیزی که جذب آن شد را شبه طلا به حساب بیاورید.

توصیه می کنیم که اگر قطعه ای دارید که از ماهیت یا اصل بودنش اطلاعی ندارید، آن را همراه تان نبرید، زیرا در صورت با ارزش بودن، کلاهبرداران زیادی در کمین هستند که آن را از چنگ تان در بیاورند و بی ارزش جلوه اش دهند.

مورد دیگری که باید به آن دقت کنید عیار طلاهای شماست. معمولا روی تمامی زیورآلات طلای شما عددی به صورت K18، K24 و.. حک شده است و گاهی ممکن است برای دیدنش به ذره بین نیاز داشته باشید.

این اعداد همان عیار طلای به کار رفته در زیورآلات شماست و بهتر است که پیش از فروش، آن ها را بر اساس عیارشان نیز دسته بندی کنید تا گیج نشوید.

نکته مهم دیگر علامت gp می باشد که در صورت مشاهده آن باید بدانید که این جواهرات تنها روکشی از آب طلا دارند و به اصطلاح خالص نیستند.

بهتر است که از همین ابتدا آن ها را با خودتان نبرید، زیرا کسی طلای ناخالص از شما خریداری نخواهد کرد و تنها وقت تان را تلف می کند.

  1. وزن قطعه های مختلف طلا را با دقت یادداشت کنید

پیشنهاد می کنیم که پیش از مراجعه به طلا فروشی ها ابتدا خودتان هر قطعه را به درستی وزن کرده و یادداشت آن را همراه تان داشته باشید. اگر ترازو در دسترس ندارید می توانید به نزدیک تر طلا فروشی مراجعه کرده و از آن ها برای وزن کردن کمک بگیرید.

طلا فروشان معمولا وزن را با واحد مثقال بیان می کنند، بنابراین اگر شما پیش از فروش واحد های مورد نظر را بشناسید، دچار مشکل نخواهید شد و ریسک هر گونه ضرر را کاهش خواهید داد.

برای آن که بتوانید بهترین مغازه برای خرید و فروش طلا را پیدا کنید بهتر است که لیستی از خریداران و قیمت های پیشنهادی شان تهیه کرده و سپس برای معامله نهایی اقدام کنید.

شاید به نظرتان بیاید که این کار وقت گیر و سخت است، اما مطمئن باشید که سرمایه شما ارزشش را خواهد داشت.

  1. شناسایی سنگ و الماس های به کار رفته در جواهرات

یکی دیگر از مهم ترین قدم هایی که باید در زمینه فروش جواهرات بردارید این است که پیش از اقدام، به خوبی سنگ و یا الماس های آن را بررسی کنید تا سود جویان نتوانند سرتان کلاه بگذارند.

در این زمینه بررسی رنگ ، تراش و نوع آن، سن و.. همگی حائز اهمیت خواهد بود و روی قیمت نهایی تاثیر خواهد گذاشت.

باید بدانید که الماس های قدیمی معمولا کار کمتری برده اند و تمیزتر می باشند. چنانچه شما جواهراتی با الماس های خاص دارید، قطعا قیمت شان بیشتر خواهد بود و باید هنگام فروش این مورد را در نظر داشته باشید.

بهتر است بدانید که شناسنامه الماس از مواردی است که توضیحات دقیقی برای شما ارائه کرده است. اما اگر به آن دسترسی ندارید می تواند از یک فرد حرفه ای و قابل اعتماد کمک بگیرید.

پیشنهاد می کنیم که فروش طلا و جواهرات خاص با سنگ و الماس قیمتی را در همان جایی که خرید کرده اید انجام دهید. زیرا فاکتور فروش شما نزد آن ها اعتبار دارد و آن ها وظیفه دارند که جنس فروخته شده را با قیمت بهتری از شما بخرند تا یک خریدار غریبه.

جمع بندی نهایی

در نهایت شما باید بدانید که هر کاری برای درست انجام شدن نیاز به برنامه ریزی و تحقیق دارد و فروش طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست، بنابراین به خوبی دقت کنید تا سرمایه تان را از دست ندهید.

در کنار 9 راهکاری که برای تان ذکر کردیم، به خاطر داشته باشید تا زمانی که از فروش مطمئن نشده اید، دست نگه دارید و بیشتر تحقیق کنید.

تا حد امکان به چند طلا فروشی مختلف سر بزنید و با سنجیدن شرایط عمل کنید تا بعدها دچار پشیمانی یا ضرر نشوید.

امیدواریم که از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. ممنون که همراه ما بودید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *