هیفا گلد
هیفا گلد

جواهرات معاصر چه جواهراتی هستند؟

هنگامی که به عنوان یک طراح جواهر مشغول به کار می شوید؛ به احتمال زیاد با این مسئله رو به رو خواهید شد که سبک خود را با چه ویژگی هایی توصیف می کنید؟

در صنعت جواهر، اصطلاحات مختلفی مانند جواهرات باستانی و سنتی وجود دارند که توسط افراد حرفه ای، شخصیت های برجسته این صنعت، مجموعه داران و صد البته مشتری ها معنا پیدا کرده و تعریف نسبتا دقیقی از انواع جواهرات ارائه می دهد.

«جواهرات معاصر» یکی از این اصطلاحات است که معنای ظاهری آن، جواهراتی است که امروزه ساخته می شوند. اما ممکن است برای برخی از طراحان کمی گمراه کننده باشد. چرا که معنی اصلی آن کمی متفاوت است.

جواهرات معاصر

با وجود اینکه بیش از پنجاه سال است که از این اصطلاح استفاده می شود؛ همچنان در نشریات، مراسم ها و کنفرانس های مختلف با معانی متفاوتی بیان می شود که البته هدف همه آنها، ارائه تعریف درستی از جواهرات معاصر است.

از جمله دلایل بروز این تفاوت ها، به این خاطر است که اصطلاح مذکور در مناطق مختلفی استفاده می شود. به عنوان مثال در فرانسه به آن «ساخت جواهرات خلاقانه» گفته می شود؛ در حالی که در ایتالیا «هنر طلاسازی» کاربرد دارد و در ایالات متحده آمریکا با اصطلاح «هنر جواهرسازی» شناخته می شود.

به این ترتیب بهتر است به جای وقت گذاشتن برای تشخیص معنی، اهداف پشت این اصطلاح را تعیین نموده و آن را با سبک خود تطبیق دهید.

اهداف جواهرات معاصر

تحقیقات نشان داده اند که جواهرات معاصر فقط دارای جنبه زینتی نیستند. بلکه در حقیقت روشی هنری و خاص برای به کار گرفتن مهارت های مدرن و سنتی است که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، به یک ایده جان می بخشند.

این سبک جواهرسازی، فرهنگ زمان های گذشته را به زیبایی بازتاب می دهد. در واقع می توان چنین گفت که عوامل مختلفی از زمینه های اجتماعی گرفته تا مادیات، همگی دست به دست هم داده و در نهایت منجر به خلق این جواهرات می شوند.

دیدگاه دیگری نیز در رابطه با این موضوع وجود دارد. پس از تغییراتی که در دهه 60 میلادی پدید آمد؛ جواهرسازی از ساخت زیورآلات با استفاده از سنگ های قیمتی فراتر رفت و در نتیجه آن دوره جدیدی برای این صنعت آغاز شد.

در این دوره، انعطاف پذیری بیشتری برای انتخاب مواد اولیه به وجود آمد و طراحان به خلق جواهرات خاص و مبتکرانه تشویق شدند.

بر اساس تحقیقات، اکثر طراحان ترجیح می دهند تا ساخت طرح را خودشان بر عهده بگیرند و پیام شان را شخصا به مخاطب منتقل کنند و مشتری نیز، با توجه به نام اثر و پیام تصمیم به خرید آن می گیرد.

پس به چه علت این موضوع می تواند موجب سردرگمی شود؟

با وجود اینکه طراحی جواهرات معاصر در حال گسترش پیدا کردن است، عواملی هستند که باعث ایجاد مشکلاتی برای این فعالیت شده اند.

اولین مسئله این است که تعداد طراحان جواهر معاصر، آنقدر زیاد نیست که بتوانند بر جمعیت بزرگتری تسلط پیدا کنند و برای است سبک قوانینی تعیین کنند.

همچنین جواهرات معاصر از پوشش رسانه ای محدودی برخوردار است و فقط به مشتریان خاصی دسترسی دارد. همین امر سبب شده تا طراحان از تولید کلی و توزیع این جواهرات اجتناب کنند. در نتیجه جواهر معاصر تنها به عنوان یک فعالیت فرعی یا شغل کوچک شناخته شده است.

در نهایت می توان چنین گفت که یک طراح خوب، باید از اصطلاحات جواهرسازی آگاه باشد تا بتواند کار خود را به طرز مناسبی معرفی نماید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *