هیفا گلد
هیفا گلد

فاکتورهای مهم برای فروش طلاهای دست دوم

در این مقاله به مسئله مهم فکاتور های فروش طلای دست دوم می پردازیم، لطفا همراه ما باشید.

با توجه به افزایش قیمت ارز در این روزها، خرید و استفاده از طلا بیشتر از جنبه زینتی اش، حالتی سرمایه گذاری پیدا کرده است و در این میان بازار خرید و فروش طلای دست دوم هم حسابی داغ شده است.

همه ما می دانیم که در هر خرید و فروشی که انجام می دهیم باید حواس مان را حسابی جمع کنیم، به خصوص اگر وسیله های دست دوم مد نظرمان باشد، بنابراین قبل از هر گونه اقدامی در این زمینه باید نکات مهم در فروش طلا را بشناسیم.

. فاکتور خرید طلا را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر بگیرید، نگهداری و ارائه فاکتور مربوط به خریدتان می باشد، زیرا در صورت نبودن این فاکتور شما قابلیت اثبات این امر که مالک طلا هستید را نخواهید داشت و همانطور که می دانید در این صورت کسی آن ها را از شما نمی خرد.

البته موارد استثنا هم وجود دارد و چنانچه شما از مشتری های ثابت یک طلا فروشی باشید شاید بتوانید موفق شوید اما به صورت کلی باید بدانید که طلا فروشان بر اساس قوانین خاصی که دارند بدون وجود فاکتور؛ برای خرید طلای دست دوم شما اقدام نمی کنند.

چنانچه شما فاکتور خریدتان را گم کرده اید می توانید به طلافروشی مربوطه مراجعه کنید و با ارائه مشخصات در خواست فاکتور المثنی بدهید، زیرا طلا فروشان معمولا فاکتورهای مربوط به فروش شان را نگهداری می کنند.

اگر تاریخ خرید دقیق را به خاطر داشته باشید راحت تر می توانید خریدتان را اثبات کنید و فاکتورش را بیابید اما باید توجه کنید که چنانچه زمانی طولانی از خریدتان گذشته باشد شاید شانس کمتری داشته باشید زیرا طلا فروشان معمولا دفترهای خرید را تا زمان های خیلی طولانی نگهداری نمی کنند.

. کسری مقدار سود طلا فروش از قیمت طلا

نکته دیگری که باید مد نظرتان قرار دهید این است که تفاوتی ندارد که یک روز از خرید طلاهای تان گذشته است یا چندسال، زیرا به هر حال هر زمانی که برای فروش طلای دست دوم اقدام کنید، اجرت پرداختی به طلا فروشی به همراه سود آن از قیمتش کسر خواهد شد.

بهتر است بدانید که این امر یک قانون کلی است که در تمامی طلا فروشی ها برقرار است و نمی توان راه چاره ای برای آن پیدا کرد.

اگر در مورد علت این مورد کنجکاو هستید باید به شما بگوییم که وجود این قانون مزیت های زیادی دارد و مطابق آن طلافروش نمی تواند جنس نویی که با قیمت قدیمی خریده است را به شخص دیگری بفروشد.

شیوه تعیین قیمت طلای دست دوم

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که حین فروش طلای دست دوم باید به آن دقت کنید، قیمتش خواهد بود تا بتوانید مطمئن شوید که ضرر زیادی به شما نمی رسد و یا سرتان کلاه نخواهد رفت.

به همین علت شما باید با نحوه محاسبه قیمت این دسته از طلاها آشنا شوید؛ اما یکی از اولین مباحثی که بهتر است در ابتدا به آن پرداخته شود مفهوم اجرت می باشد که در تعیین قیمت طلاهای دست دوم نقشی اساسی دارد.

همانطور که می دانید زمان خریدن طلا شما باید هزینه ای را باعنوان اجرت در کنار سود فروشنده و مالیات های مربوطه پرداخت کنید.

در واقع اجرت به مقدار هزینه ای گفته می شود که بر حسب هر گرم از طلا، به طلا فروشی پرداخت می کنید و به طبع مقدار آن با توجه به طلای مورد نظر و ارزش ساخت آن تغییر خواهد کرد.

چنانچه خرید و فروش جواهرات مد نظر شماست باید بدانید که اجرت در این دسته گران تر از طلا خواهد بود، زیرا اکثر جواهرات به علت به کار رفتن سنگ های قیمتی و یا نگین و الماس، ارزش بیشتری دارند و همینطور به علت احتیاط ها و مراقبت های لازم، ساخت شان سخت تر از طلاهای عادی خواهد بود.

شاید این امر باعث شود که فکر کنید تعیین اجرت امری سر خود است، اما باید بدانید که فاکتورهای مشخصی دارد و افراد نمی توانند مطابق نظرشان آن را تعیین کنند.

اهمیت آن در فروش طلای دست دوم زمانی مشخص می شود که بدانید علت عمده تفاوت قیمت طلا نو و دست دوم در واقع به علت اجرت آن هاست، بنابراین توجه کردن به آن ها می تواند بسیار موثر باشد تا تصمیم بهتری بگیرید.

کارمزد طلافروشی

یکی از فاکتورهای دیگر در این زمینه که قیمت طلای دست دوم تان را مشخص می کند، کارمزد طلا فروشی است.

بهتر است بدانید که طلا فروشان به ازای فروش طلاهای دست دوم 7 درصد کارمزد می گیرند و چنانچه خواستار خرید طلای دست دوم باشید، این هزینه در کنار مالیاتی تا سقف 9 درصد از شما دریافت خواهد شد.

راهکارهایی برای کسب سود بیشتر در فروش

اگر فروش طلای دست دوم را جدا از نیازتان انجام می دهید و بخشی از کسب و کارتان است ما ترفندهایی داریم که می تواند برای کسب سود بیشتر به شما کمک کند.

همانطور که گفتیم یکی از مواردی که تفاوت قیمتی طلای نو و کهنه را مشخص می کند اجرت آن است که کسر می شود، بنابراین شما می توانید در این زمینه به دنبال طلاهای کم اجرت و یا حتی بی اجرت باشید.

در این صورت لازم نیست که مبلغ زیادی را از ارزش طلای تان کم کنید و می توانید با سود بیشتری آن را بفروشید.

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید به آن توجه کنید این است که طلاهای گران بها و جواهراتی که در ساخت شان سنگ های قیمتی و یا الماس و نگین های با ارزشی دارند می توانند در قیمت نهایی بسیار تعیین کننده باشند.

بنابراین چنانچه در نظر دارید که خرید و فروش ایمن تر و کم ضرر تری داشته باشید جواهرات یا زیور آلاتی که سنگ های بدلی دارند را کاملا کنار بگذارید.

خطراتی که باید در نظر بگیرید

یکی از اولین خطرات می تواند این باشد که سرتان کلاه بگذارند و مال تان را با ارزش پایین تری از شما بخرند اما خطر دیگر در کمین کسانی است که قصد معاوضه و یا خرید طلای دست دوم را دارند زیرا ممکن است که طلاهای تقلبی به شما داده شود که در عمل هیچ ارزشی ندارند؛ بنابراین پیش از اقدام کاملا تحقیق کنید و اطلاعات مورد نظر را کسب کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *